2023 Judging Assignments * Some assignments, not confirmed are marked TBA.
Area | Region | State | Adjudicator | Contest Location |
---|---|---|---|---|
1A State |
Freddie Buckner, Denise Green, Patty MacMullen |
Austin ISD PAC | ||
1A Region 1 |
Bronwyn Sullenberger, Rosemary Parks, Jack Cody |
Frenship High School | ||
1A Region 2 |
Emily McClemore, Bev Murray, Charles Falcon |
Angelo State University/Lakeview High School | ||
1A Region 3 |
KELLY PARKER, JACOB LAYTON, TBA |
Waxahachie ISD PAC | ||
1A Region 4 |
JEANNE GILSON, ROSS DELEON, H RUSS BROWN |
Blinn College | ||
1A R1 Area 1 |
Cindy Callaham, Randall Rapstine, James Bush |
Canyon: Randall | ||
1A R1 Area 2 |
Stephen Crandall, Lynn Elms, Shari Bellizi Davis |
Post High School | ||
1A R2 Area 1 |
Terri Tidwell, Roslyn Houghton, Darlene Ervin |
Murphey PAC, San Angelo | ||
1A R2 Area 2 |
Dawn Hahn, Michael Burnett, Susan McCarson |
Abilene: Wylie HS | ||
1A R3 Area 1 |
Emily McLemore, Roxy Sherwood, Cory Broom |
Stephenville HS | ||
1A R3 Area 2 |
Allana Patterson, Andrea Hinojosa, Becky Frederickson |
Grayson College | ||
1A R4 Area 1 |
Yvonee Phillips Dupree, Perry Crafton, Stacie Martinsen |
Waco: University High School | ||
1A R4 Area 2 |
Mike Doggett, Melissa Utley, Luis Muñoz |
Bastrop: Wilhelm PAC |
Area | Region | State | Adjudicator | Contest Location |
---|---|---|---|---|
2A State |
Susan Loughran, R. Scott Allen, Eric Vera |
AUSTIN ISD PAC | ||
2A Region 1 |
JERRY AYERS, RANDALL RAPSTINE, TBA |
RANDALL HS (CANYON) | ||
2A Region 2 |
RENEE BUCHANAN, PAT MUSCANERE, BECKI FREDERICKSON |
GRAYSON COLLEGE | ||
2A Region 3 |
SAMMY GREEN, GREG ARP, JIM RAMBO |
PANOLA COLLEGE | ||
2A Region 4 |
MANDY EPLEY, PERRY CRAFTON, NORMA JO THOMAS |
VETERANS MEMORIAL HS (CORPUS CHRISTI) | ||
2A R1 Area 1 |
Katie Spence, Amber Langehennig, Laurie Doyle |
ESTACADO HS (LUBBOCK) | ||
2A R1 Area 2 |
Joy Morton, Peg Lovett, Gary Davis |
DENVER CITY HS | ||
2A R2 Area 1 |
Bill Doll, Norma Burkes, Misty Baptiste |
GRAHAM AUDITORIUM | ||
2A R2 Area 2 |
David Crawford, Sandra Mullenax, Ronald Watson |
PARIS JUNIOR COLLEGE | ||
2A R3 Area 1 |
Karen King, Melissa McMillan Cunningham, William Walker |
CORSICANA HS | ||
2A R3 Area 2 |
Jacob Davis, Amy Dawson, John Spanko |
UNION GROVE HS | ||
2A R4 Area 1 |
Travis Springfield, Terri Castleberry, Jim Mammarella |
PFLUGERVILLE: HENDRICKSON | ||
2A R4 Area 2 |
Diana Marcos, Kim Frederick, Lisa Moreno |
Three Rivers Student Activity Center |
Area | Region | State | Adjudicator | Contest Location |
---|---|---|---|---|
3A State |
Kelsey Kling, Omar Leos, Travis Springfield |
Austin ISD PAC | ||
3A Region 1 |
TERRY LEWIS, AMBER LANGEHENNIG, ADAM ZAROWSKI |
CLYDE HS/ABILENE CHRISTIAN UNIVERSITY | ||
3A Region 2 |
KIM HINES, BILL DOLL, SUZANNE MARTIN |
TYLER JUNIOR COLLEGE | ||
3A Region 3 |
ROSS DELEON, H RUSS BROWN, JEANNE GILSON, |
BLINN COLLEGE | ||
3A Region 4 |
DANA RIGGINS, PHILIP TAYLOR, ERIC PORTER |
SOUTHWEST HS | ||
3A R1 Area 1 | LYNAE JACOB, APRIL LANGHENNING, DEB SHAW | SEMINOLE HS | ||
3A R1 Area 2 | SUSAN MCCARSON, TIM TATUM, NANCY JO HUMFELD | NAOMA HUFF PAC (CLYDE ISD) | ||
3A R2 Area 1 | ALLANA PATTERSON, DENNIS MAGANZA, KATHY HARVEY | GRAYSON COLLEGE | ||
3A R2 Area 2 | MICAH GOODING, GLORIA MCLUCKIE, SCOTT VERNON | LONGVIEW HS | ||
3A R3 Area 1 | JERRY BLAKE, ROBIN ROBINSON, KELLY PARKER | MIDWAY HS (WACO) | ||
3A R3 Area 2 | FREDDIE BUCKNER, JARED BERRY, JESSICA FERRARONE | CROSBY HS | ||
3A R4 Area 1 | TAMERA YOUNG, LYDIA MILLER-WYATT, PATTY MACMULLEN | HIGHLANDS HS (SAN ANTONIO) | ||
3A R4 Area 2 | SUZANNE MARTIN, SHARA HAGHJOO, JOHN MICHAEL MANLEY | TULOSO-MIDWAY HS |
Area | Region | State | Adjudicator | Contest Location |
---|---|---|---|---|
4A State | Luis Munoz, Yvonne Phillips Dupree, Larry Carpenter | ROUND ROCK PAC | ||
4A Region 1 |
RACHAEL HARRAH, STEPHEN CRANDALL, RAY NEWBURG |
TEXAS TECH UNIVERSITY | ||
4A Region 2 |
MARGARET VALENTA-DAVIS, GARY COOPER, DENNIS MAGANZA |
SULPHUR SPRINGS HS | ||
4A Region 3 |
CATHY HUVAR, EZEKIEL MORGAN, PAM WILSON |
ATASCOSITA HS | ||
4A Region 4 |
J DON LUNA, PAUL DAVIS, JOI HUGHES |
GREGORY PORTLAND HS | ||
4A R1 Area 1 | AMBER LANGHENNING, ROSEMARY PARKS, KATIE SPENCE | LUBBOCK-COOPER | ||
4A R1 Area 2 | DENNIS MAGANZA, SHAYNA COYNE, EMILY MCLEMORE | GRAHAM AUDITORIUM (GRAHAM) | ||
4A R2 Area 1 | MISSEY HEAD, JACK CODY, MIKEY ABRAMS | ANNA HIGH SCHOOL ( ANNA) | ||
4A R2 Area 2 | ALLEN OTTO, SAMMY GREEN, CLEO HOUSE | TYLER JUNIOR COLLEGE | ||
4A R3 Area 1 | JEANNE GILSON, CANDACE KOERN, KIMY HINES | PANOLA COLLEGE | ||
4A R3 Area 2 | JAMI HUGHES, JOI HUGHES, BRAD NIES | LEE COLLEGE (BAYTOWN) | ||
4A R4 Area 1 | MARIBETH HARLOW, MICHAEL AVILA, CHARLES FALCON | NEW BRAUNFELS: CANYON HS | ||
4A R4 Area 2 | RACHEL MATTOX, SCOTT SCHUMANN, ALISON FROST | TULOSO-MIDWAY HS |
Area | Region | State | Adjudicator | Contest Location |
---|---|---|---|---|
5A State |
Carrie Klypchak, Kathy Harvey, Alison Frost |
ROUND ROCK PAC | ||
5A Region 1 |
RAY NEWBURG, RACHEL HARRAH, STEPHEN CRANDALL |
TEXAS TECH UNIVERSITY |
||
5A Region 2 |
PATRICK RALLS, RACHEL SMITH, TROY TINNEY |
ARLINGTON ISD PERFORMING ARTS CENTER* | ||
5A Region 3 |
RACHEL MATTOX, ERIC SKILES, LISA MORENO |
SAN JACINTO COLLEGE-CENTRAL | ||
5A Region 4 |
JILL LUDINGTON, AQUILLA AUBREY, MICHAEL HARLAN |
SOUTHWEST HS (SAN ANTONIO) | ||
5A R1 Area 1 |
DEB SHAW, APRIL LANGHENNING, LYNAE JACOB |
SEMINOLE HS | ||
5A R1 Area 2 |
LISA HALE, LARRY CURE, PHILLIP MORGAN |
CENTRAL HIGH SCHOOL (KELLER) | ||
5A R2 Area 1 |
BRONWYN SULLENBERGER, RENA COOKE, CHRISTIE BECKHAM |
INDEPENDENCE HS (FRISCO) | ||
5A R2 Area 2 |
JACOB DAVIS, LENA PAULASKULAS, PATRICE HESSELBEIN |
TYLER JUNIOR COLLEGE | ||
5A R3 Area 1 |
RACHEL SMITH, ALLAN DEETS, DANA RIGGINS |
BARBERS HILL HS | ||
5A R3 Area 2 |
ROD CASPERS, ALLEN OTTO, SHEILA LUCAS |
BASTROP ISD, WILHELM PAC | ||
5A R4 Area 1 |
YVONNE PHILLIPS DUPREE, JAMIE MARTINEZ, ROSS DELEON |
SMITHSON VALLEY HS | ||
5A R4 Area 2 |
PHILLIP TAYLOR, CATHY HUVAR, J DON LUNA |
HARLINGEN ISD, PAC |
Area | Region | State | Adjudicator | Contest Location |
---|---|---|---|---|
6A State |
Larry Balfe, Robin Robinson, Jim Mammarella |
ROUND ROCK PAC | ||
6A Region 1 |
RENA COOK, ROYAL BRANTLEY, LISA HALE |
PROSPER ISD | ||
6A Region 2 |
SCOTT SCHUMANN, JOEL GARZA, MISSEY HEAD |
UNIVERSITY HS (WACO) | ||
6A Region 3 |
RACHEL MATTOX, ERIC SKILES, LISA MORENO |
SAN JACINTO COLLEGE-CENTRAL | ||
6A Region 4 |
AQUILLA AUBREY, JILL LUDINGTON, MICHAEL HARLAN |
HARLAN HIGH SCHOOL/SAN ANTONIO | ||
6A R1 Area 1 |
JILL LUDINGTON, GARY DAVIS, TERRY LEWIS |
ABILENE WYLIE HS | ||
6A R1 Area 2 |
STACIE MARTINSEN, MICHELLE HOWARD-SCHWIND, PAUL DAVIS |
MARCUS HS | ||
6A R2 Area 1 |
LUIS MUÑOZ, PATTI DOMINGUE, GARY COOPER |
MANSFIELD HS | ||
6A R2 Area 2 |
NORMA JO THOMAS, PATRICK RALLS, LISA HERRERA |
MAGNOLIA HS | ||
6A R3 Area 1 |
EZEKIEL MORGAN, MARGARET VALENTA DAVIS, CARLA SCHUMANN |
SAN JACINTO COLLEGE | ||
6A R3 Area 2 |
MARGARET VALENTA DAVIS, EZEKIEL MORGAN, CARLA SCHUMANN |
SAN JACINTO COLLEGE | ||
6A R4 Area 1 |
AARON BROWN, TAMERA YOUNG, MARK STRINGHAM |
EAST CENTRAL HIGH SCHOOL | ||
6A R4 Area 2 |
SUSAN LOUGHRAN,OMAR LEOS, ALISON FROST |
ZAPATA HIGH SCHOOL |