Skip to main content
University of Texas at Austin
University Interscholastic League Logo
University Interscholastic League Logo

Contact Info

Email:
.(JavaScript must be enabled to view this email address)

Phone:
512-471-5883

Fax:
512-471-6589

UIL Lone Star Cup

UIL Lone Star Cup Logo The UIL Lone Star Cup is awarded annually to six high schools, one in each of the six UIL classifications (1A, 2A, 3A, 4A, 5A and 6A), based on their team performance in district and state championships. The winning schools in each classification will receive the UIL Lone Star Cup trophy and a $1,000 scholarship. The UIL would like to thank Texas Farm Bureau Insurance for their sponsorship of the UIL Lone Star Cup.

Honoring the best overall athletic and academic programs in Texas, the UIL Lone Star Cup is open to all UIL participant high schools.

Current Standings

1A Lone Star Cup Standings - 2019

Updated 01/25/2019

Standings include:
Team Tennis, Cross Country, Marching Band, Volleyball, Robotics BEST, Football, Congress, Spirit

Place School Points
1 Cumby Miller Grove 30
2 Water Valley 21
3 Milford 18
Neches 18
Ropesville Ropes 18
6 Blum 16
McLean 16
Oakwood 16
Strawn 16
10 Bronte 14
Bryson 14
Calvert 14
D'Hanis 14
Whiteface 14
15 Benjamin 13
Gilmer Union Hill 13
17 Earth Springlake 12
Follett 12
Saint Jo 12
Throckmorton 12
21 Gail Borden County 11
Paducah 11
Round Top-Carmine 11
24 Abbott 10
Avery 10
Crosbyton 10
Fayetteville 10
Garden City 10
Happy 10
Lamesa Klondike 10
Leakey 10
Marfa 10
May 10
Nazareth 10
Newcastle 10
Trinidad 10
White Deer 10

2A Lone Star Cup Standings - 2019

Updated 01/25/2019

Standings include:
Team Tennis, Cross Country, Marching Band, Volleyball, Robotics BEST, Football, Congress, Spirit

Place School Points
1 Sundown 32
2 Jewett Leon 26
Thorndale 26
4 San Saba 23
5 Burton 22
Mart 22
7 Mason 20
Valley Mills 20
9 Beckville 19
Lindsay 19
11 New Deal 18
Valley View 18
13 Shiner 17
14 Albany 16
Falls City 16
Hawley 16
Price Carlisle 16
Refugio 16
Windthorst 16
20 Brackettville Brackett 15
21 Crawford 14
Gruver 14
Sanford-Fritch 14
Timpson 14
Wellington 14

3A Lone Star Cup Standings - 2019

Updated 01/25/2019

Standings include:
Team Tennis, Cross Country, Marching Band, Volleyball, Robotics BEST, Football, Congress, Spirit

Place School Points
1 Gunter 23
2 East Bernard 22
3 Brock 21
Bushland 21
Vanderbilt Industrial 21
6 Blanco 20
Crane 20
Holliday 20
Newton 20
Troy 20
Wall 20
12 Boyd 18
Callisburg 18
Canadian 18
Corpus Christi London 18
Goliad 18
Grandview 18
Shallowater 18
Tulia 18
Whitesboro 18
Yoakum 18
22 Eustace 17
Mount Vernon 17
24 Mineola 16
25 Commerce 15

4A Lone Star Cup Standings - 2019

Updated 01/25/2019

Standings include:
Team Tennis, Cross Country, Marching Band, Volleyball, Robotics BEST, Football, Congress, Spirit

Place School Points
1 Canyon 46
2 Decatur 44
3 Argyle 38
4 Midlothian Heritage 31
5 La Vernia 28
Melissa 28
7 China Spring 27
Hereford 27
9 Texarkana Pleasant Grove 26
10 Glen Rose 25
Needville 25
12 Liberty Hill 24
13 Andrews 23
Lamar Fulshear 23
15 Carthage 21
16 Cuero 20
Kennedale 20
18 Paris North Lamar 19
19 Geronimo Navarro 18
Iowa Park 18
Rockport-Fulton 18
Waco La Vega 18
Wills Point 18
24 Midland Greenwood 17
25 Canton 16
Devine 16
Dumas 16
La Feria 16
Lorena 16
San Elizario 16

5A Lone Star Cup Standings - 2019

Updated 01/25/2019

Standings include:
Team Tennis, Cross Country, Marching Band, Volleyball, Robotics BEST, Football, Congress, Spirit

Place School Points
1 Dallas Highland Park 43
2 Cedar Park 42
3 Dripping Springs 38
4 Frisco Wakeland 36
5 Aledo 32
6 Lucas Lovejoy 31
North Richland Hills Birdville 31
8 Boerne Champion 27
Canyon Randall 27
10 Alvin Shadow Creek 26
11 College Station A&M Consolidated 25
11 El Paso Eastwood 23
Humble Kingwood Park 23
Hutto 23
15 Colleyville Heritage 22
Corpus Christi Veterans Memorial 22
Georgetown 22
San Antonio Alamo Heights 22
19 Richmond Foster 21
20 Friendswood 20
Grapevine 20
Wichita Falls Rider 20
23 Amarillo 19
Mission Sharyland 19
25 Corpus Christi Flour Bluff 18
Mission Veterans Memorial 18

6A Lone Star Cup Standings - 2019

Updated 01/25/2019

Standings include:
Team Tennis, Cross Country, Marching Band, Volleyball, Robotics BEST, Football, Congress, Spirit

Place School Points
1 Lewisville Flower Mound 51
2 Southlake Carroll 44
3 Conroe The Woodlands 40
4 Austin Westlake 30
5 Austin Vandegrift 29
6 Prosper 27
7 Coppell 26
8 McAllen Memorial 25
9 Amarillo Tascosa 24
Fort Bend Ridge Point 24
Galena Park North Shore 24
12 Duncanville 23
Laredo Alexander 23
Laredo United 23
15 Longview 22
Pearland Dawson 22
17 Austin Lake Travis 21
Cy-Fair 21
Katy Seven Lakes 21
Lewisville Hebron 21
Waco Midway 21
22 Arlington Martin 20
Katy 20
21 Allen 19
Northside O'Connor 19
Plano West 19