Skip to main content
University of Texas at Austin
University Interscholastic League Logo
University Interscholastic League Logo

Congress State Qualifiers

ESC Contestant/Conf School
1  

Noe Martinez - 4A

Steven Kloak - 5A

Lorenzo Maldonado - 6A

Alek Araguz - 6A

Valeria Bautista - 6A

 

Zapata

STISD Medical Professions

Laredo Alexander

Harlingen South

Harlingen South

2

Mollee Couch - 1A

Cody Wheat - 1A

Alexis Ortiz - 1A

Jonathan Albor - 2A

Juan Zermeno - 2A

Jaydon Couk - 2A

Mateo Rios - 3A

Ezequiel Baltierra - 3A

Cameron Martinez - 3A

Jackie Zapata - 4A

Jace Allen - 4A

Blake Koether - 4A

Genevieve Cox - 5A

Daniel Gardiner - 5A

Laura Li - 5A

McMullen County

McMullen County

McMullen County

Three Rivers

Three Rivers

Three Rivers

Banquete

Banquete

London

Tuloso Midway

Tuloso Midway

Sinton

CC WB Ray

CC WB Ray

CC WB Ray

3

Keegan Kostelnik - 2A

Madison Grant - 2A

Pete Galvan - 2A

Jaycie Franz - 3A

Kathryn Lane - 3A

Victoria Reyes - 3A

Austin Viktorin - 4A

Manna Trevino - 4A

Cambrie Priesmeyer - 4A

Gage Majefski - 5A

Emily Kempfer - 5A

Logan Kubala - 5A

Louise

Louise

Louise

Van Vleck

Van Vleck

Industrial

El Campo

El Campo

El Campo

Victoria West

Victoria West

Victoria East

4

Dadrien Whittington - 3A

Chase Herrington - 3A

Amber Simons - 4A

Cody Estes - 4A

Nathalia Estrada - 4A

Julian Gonzalez - 5A

Liliana Molis - 5A

Nicholas Morris - 5A

Ethan Jiang - 6A

Thomas Lai - 6A

Clinton Oreofe - 6A

Alex Zhang - 6A

Khanh Dang - 6A

Anahuac

Anahuac

Needville

Needville

Liberty

Friendswood

Friendswood

Waller

Seven Lakes

Bellaire

Alief Hastings

Stratford

Lamar

5

Autumn Rose - 2A

Christopher Johnson - 2A

Kimberlann Gilley - 2A

Isabel Narvaez - 3A

Chloe Whipps - 3A

Emma Scott-Wellman - 4A

Nicole Duke - 4A

Tuyen Le - 4A

Keyon Akbari - 5A

Alora Reeves - 5A

Riley Burden - 5A

Cristina Marquez-Pereda - 6A

Mala Gupta - 6A

Gyan Malani - 6A

Colmesneil

West Hardin

West Hardin

Woodville

Buna

Silsbee

Silsbee

Bridge City

Port Neches Groves

Nederland

Nederland

West Brook

West Brook

West Brook

6

Tanner Burroughs - 2A

Abby Young - 2A

Halle Noey - 2A

Omar Almeida - 3A

Nicollette Arabie - 3A

Kyle Hurst - 3A

Emma Lischka - 4A

Mary Elizabeth Richardson - 4A

Morgan Hesters - 4A

Bella Nolan - 5A

Celine Choi - 5A

Gallant Sloan - 5A

Lauren Jingles - 6A

Hailey King - 6A

Alejandro Flores - 6A

Leon

Leon

Leon

Buffalo

Buffalo

Buffalo

Bellville

Bellville

Bellville

A&M Consolidated

A&M Consolidated

Caney Creek

Woodlands College Park

Oak Ridge

Woodlands College Park

7

Logan Lee - 1A

Sydni Mancill - 1A

Kailey Sowell - 1A

Hagan Crumpton - 2A

Emily Melton - 2A

Ava Silva - 2A

Callie Sparks - 3A

Emma Flores - 3A

Coltin Reed - 3A

Zachary Jones - 4A

Joshua Smith - 4A

George Bond - 4A

Stuart Beal - 5A

Zachary Stansbery - 5A

Nyssa Galatas - 5A

Olivia Orren - 6A

Lila Katz - 6A

Kawsar Yasin - 6A

Chireno

Chireno

Chireno

Shelbyville

Union Grove

Shelbyville

Sabine

Tatum

Sabine

Lindale

Lindale

Lindale

Nacogdoches

Hallsville

Nacogdoches

Tyler Legacy

Tyler Legacy

Tyler Legacy

8

William Porterfield - 3A

Olivia Nethercutt - 3A

James DeAnda - 3A

Isabella LoCicero - 4A

Hunter Steelman - 4A

Gillian Knowles - 4A

Isabella Greco - 5A

Connelly Cowan - 5A

Ryan Sharp - 5A

Atlanta

MP Chapel Hill

Hooks

North Lamar

North Lamar

Pleasant Grove

Mount Pleasant

Mount Pleasant

Mount Pleasant

 

9

Brandon Goins - 1A

Catalina Perry - 1A

Julie Valk - 1A

Emily Shephard - 2A

Rebecca Taggart - 2A

Adelade Edgington - 2A

Nikki Stancik - 3A

Gentry Weigel - 3A

Charles Avera - 3A

Lillian Francis - 4A

Madeline Brown - 4A

Madison Kennedy - 4A

Chillicothe

Munday

Munday

Archer City

Archer City

Olney

Holliday

Holliday

Holliday

Burkburnett

Vernon

Iowa Park

10

Stephen Barefield - 3A

Jackson Harper - 3A

Clay Luton - 3A

John Ory - 4A

Anna Gressett - 4A

Connor Sale - 4A

Sohm Chheda - 5A

Navya Sampathkumar - 5A

Manav Makhija - 5A

Whitesboro

Whitesboro

Whitesboro

Terrell

Melissa

Melissa

Centennial

Centennial

Centennial

11

Loren Freeman - 2A

Cole Branson - 2A

Maya Dulock - 2A

Seo Young Ha - 3A

Connor Shelton - 3A

Rebkah McQueen - 3A

Billy Mkyel - 4A

Jayelynn Graham - 4A

Joseph Thompson - 4A

Christopher Everett - 5A

James Leifeste - 5A

Ryann Armstrong - 5A

Katy Lin - 6A

Krishnav Bose - 6A

Gabriel Villarreal - 6A

Lindsay

Lindsay

Lindsay

Grandview

Callisburg

Brock

Argyle

Gainesville

Argyle

Saginaw

Joshua

Joshua

Southlake Carroll

Byron Nelson

Flower Mound

12

Phallon Jones - 1A

Jayme Wills - 1A

Emily Hobson - 1A

Ben Havens - 2A

Abigail Weaver - 2A

Abigail Salinas - 2A

Mary Macleod - 3A

Victoria Turner - 3A

Alejandro Tamez - 3A

Connor Howard - 4A

Hunter Foster - 4A

Sawyer Bagley - 4A

Corbitt Armstrong - 6A

Amari Harris - 6A

Jakaiyah Franklin - 6A

Lometa

Lometa

Lometa

Wortham

Itasca

Itasca

Mildred

Mildred

Mildred

Salado

Salado

Salado

Midway

Harker Heights

Harker Heights

13

Kylie Jones - 2A

Thomas Medina - 2A

Taylor Limbaugh - 2A

KD Coleman  - 3A

Margaret Woodward - 3A

Harley Hensley - 3A

Daniel Morgan - 4A

Daniela Perez - 4A

Emily Kruse - 4A

Joseph Garza - 5A

Lilly Claire Kroll - 5A

Kenneth Kalu - 5A

Nick Van Lente - 6A

Camille Trawick - 6A

Morgan Gonzales - 6A

Schulenburg

Schulenburg

Schulenburg

Lexington

Lexington

Blanco

Wimberley

Wimberley

Navarro

Pflugerville

Dripping Springs

Pflugerville

Austin Bowie

Lake Travis

Austin Bowie

14

Cadi Powers - 1A

Janaclaire Harris - 1A

Amilia Hecht - 1A

Aidan Boisvert - 2A

Jacqueline Garcia Torres - 2A

Gavin Hail - 2A

Joseph Trent - 3A

Ariel Hernandez - 3A

Sidni Hunter - 4A

Sha Wilson - 4A

Chadwick Browning - 4A

Caleb Speights - 5A

Isaac Lock - 5A

Brendan Hurt - 5A

Blackwell

Cross Plains

Aspermont

ATEMS

ATEMS

ATEMS

Eastland

Eastland

Snyder

Snyder

Snyder

Abilene Wylie

Abilene Cooper

Abilene Wylie

15

Audrey Tillman - 1A

Carol Campbell - 1A

Kassi Collins - 1A

Sydney Hardin - 2A

Lizzy White - 2A

Taylor Hardin - 2A

Marina Nichols - 3A

Hudson Tomastik - 3A

Kaedon Robertson - 3A

Graham Goff - 4A

Nikolas Guerrero - 4A

Kali Alvizo - 4A

Kenna Wilbanks - 6A

Lincoln Hama - 6A

Myles Russwurm - 6A

 

Irion County

Irion County

Nueces Canyon

Mason

Mason

Mason

Bangs

Bangs

Bangs

Brownwood

Brownwood

Brownwood

San Angelo Central

San Angelo Central

San Angelo Central

16

Aidan McDonald - 2A

Thomas Mariscal - 2A

Natasha Sarem - 3A

Lilian Morrison - 3A

Rebecca Brooks - 3A

Dylan Council - 4A

Noah Wolff - 4A

Seth Smith - 4A

Tyler Shelburne - 5A

Joshua Howell - 5A

Libby Clemence - 5A

Farwell

Stratford

Bushland

Bushland

Amarillo Highland Park

Hereford

Pampa

Pampa

Amarillo

Tascosa

Tascosa

17

Dayzee Castro - 1A

Ryann Phillps - 1A

Alana Croft - 1A

Edgar Delgado - 2A

Riley Edens - 2A

Dell Smith - 2A

Nathan Ferguson - 3A

Graden Allen - 3A

Hunter Ashley - 3A

Dane Wimmer - 4A

Bradley Everett - 4A

Samantha White - 4A

Joseph Ghandour - 5A

Kiana Firouzbakht - 5A

Max Kinser - 5A

William Stevens - 6A

Salma Alhsni - 6A

Javon Deshone - 6A

O'Donnell

Borden County

Jayton

Sudan

Sudan

Sudan

Muleshoe

Abernathy

Shallowater

Seminole

Seminole

Seminole

Lubbock

Coronado

Coronado

Frenship

Frenship

Frenship

18

Jessie Everett - 1A

Cooper Sims - 1A

Ashlyn Peugh - 1A

Zachary Rosas - 2A

Alisa Gonzalez - 4A

Josiah Ray - 4A

Jack Hamby - 4A

Pranav Ganta - 6A

Shubhi Dhamija - 6A

Michael Carl - 6A

Grady

Grady

Grady

McCamey

Big Spring

Monahans

Big Spring

Midland Lee

Midland Lee

Midland Lee

19

Adriel Bustillos - 4A

Angel Ruz - 4A

Jazelle Guillen - 4A

Colin Tipton - 5A

Amaya Flores - 5A

Nicholas Royals - 5A

Randall Barraza - 6A

Samuel Kligman - 6A

Jayde DeGraff - 6A

Mission Early College

El Paso Riverside

El Paso Riverside

El Paso Chapin

El Paso El Dorado

El Paso Chapin

El Paso Coronado

El Paso Coronado

El Paso Americas

20

Robert Sexton - 1A

Tiffany Casey - 1A

Tyler Rodriguez - 1A

Lucinda Mancha - 2A

Briana Lomas - 2A

Karyme Rodriguez - 2A

Steven Sacerdote - 3A

Branimir Core - 3A

Tejsai Yelamanchili - 3A

Justin Goosman - 4A

Reece Smith - 4A

Kolban Mills - 4A

Sara Beth Beasley - 5A

Catalina Ortiz - 5A

David Muntean - 5A

Connor Jacobson - 6A

Brett Lasater - 6A

Garrett Schroeder - 6A

Ethan Wilkes - 6A

D'Hanis

Knippa

D'Hanis

Brackett

Brackett

Brackett

BASIS Shavano

BASIS Shavano

BASIS Shavano

La Vernia

La Vernia

La Vernia

Medina Valley

SA Veterans Memorial

SA Veterans Memorial

SA Churchill

NS Brandeis

SA Churchill

NS Stevens