Skip to main content
University of Texas at Austin
University Interscholastic League Logo
University Interscholastic League Logo

2022 UIL Baseball State All-Tournament Teams

Media Contact: Logan Lawrence
Phone: 512-471-5883
Fax: 512-471-6589
Email:

Date: Jun 12, 2022
Category:


FOR IMMEDIATE RELEASE

UIL Baseball State All-Tournament Teams

(As selected by the Texas High School Baseball Coaches Association)

MVP-selected by media

 

Conference 1A

Position-Name, Class, School

MVP-Ryan Hendry, Sr., D’Hanis

Pitcher-Dylan Cole, Sr., Kennard

Catcher-Ethan Reyes, Sr., D’Hanis

First Base-Sterl Welps, Jr., Nazareth

Second Base-J.J. Garcia, So., D’Hanis

Third Base-Daelyn Gonzales, Jr., D’Hanis

Shortstop-Carson Heiman, Jr., Nazareth

Outfield-Jack Welps, So., Nazareth

Outfield-Eusebio Tapia, Jr., D’Hanis

Outfield-Mason Hejl, Fr., Abbott

Utility-Trent Gerber, Sr., Nazareth

 

Conference 2A

Position-Name, Class, School

MVP-Cooper Ewing, Sr., Valley Mills

Pitcher-Ryan Peterson, Jr., Shiner

Catcher-Elandis Taylor, So., Valley Mills

First Base-AJ Patek, Sr., Shiner

Second Base-Eli Compton, Jr., Garrison

Third Base-Bryce Filip, Sr., Shiner

Shortstop-Cason Johnson, So., Valley Mills

Outfield-Braydon Richardson, Sr., Valley Mills

Outfield-Kaleb Kuligowski, Sr., Valley Mills

Outfield-Carson Schuette, Fr., Shiner

Utility-Ashton Lucio, So., New Home

 

Conference 3A

Position-Name, Class, School

MVP-Blake Watters, So., Corpus Christi London

Pitcher-Kade Budd, Sr., Corpus Christi London

Catcher-Jayden Martinez, Sr., Corpus Christi London

First Base-Landon Salinas, So., Corpus Christi London

Second Base-Cam Harris, So., Brock

Third Base-Luke Stills, Sr., Brock

Shortstop-Mason Jacob, So., Corpus Christi London

Outfield-Tyler Moody, Jr., Brock

Outfield-Sawyer Strosnider, So., Brock

Outfield-Mason Sadler, Jr., Gunter

Utility-Coby Dejesus, Sr., Diboll

 

Conference 4A

Position-Name, Class, School

MVP-Kaden McCoy, Jr, Sinton

Pitcher-Blake Mitchell, Jr., Sinton

Catcher-Rylan Galvan, Sr., Sinton

First Base-Alex D’Angelo, So., Argyle

Second Base-Marco Gonzales, So., Sinton

Third Base-Trace Necessary, Sr., China Spring

Shortstop-J.C. Davis, Jr., Argyle

Outfield-Cannon Chester, Sr., Sinton

Outfield-Conor Lillis, Jr., Argyle

Outfield-Ean Sellars, Sr., Argyle

Utility-Jackson Rooker, Jr., Celina

 

Conference 5A

Position-Name, Class, School

MVP-Jacob Hadden, Sr., Georgetown

Pitcher-Griffon Kasemeyer, Sr., Friendswood

Catcher-Dylan Maxcey, Sr., Friendswood

First Base-Kayden Voelkel, Sr., Mansfield Legacy

Second Base-EJ Davis, Sr., Georgetown

Third Base-Logan Smith, Sr., Georgetown

Shortstop-Eli Hellman, Jr., Georgetown

Outfield-Brendan Freeman, Sr., Frisco Wakeland

Outfield-Landon Hyle, Sr., Georgetown

Outfield-Ty Brantley, Sr., Friendswood

Utility-Ayden Pearcy, So., Friendswood

 

Conference 6A

Position-Name, Class, School

MVP-Owen Proksch, Sr., Southlake Carroll

Pitcher-Aidan Coleman, Jr., San Antonio Reagan

Catcher-Clark Springs, Sr., Southlake Carroll

First Base-Travis Vlasek, Jr., Fort Bend Ridge Point

Second Base-Ben Tryon, Jr., Southlake Carroll

Third Base-Ashton Beaird, Jr., San Antonio Reagan

Shortstop-Ethan Mendoza, Jr., Southlake Carroll

Outfield-Britton Moore, Sr., San Antonio Reagan

Outfield-Luke Sasser, Jr., San Antonio Reagan

Outfield-Max Reyes, Sr., Southlake Carroll

Utility-Jett Williams, Sr., Rockwall Heath

-- END --