Skip to main content
University of Texas at Austin
University Interscholastic League Logo
University Interscholastic League Logo

2020-21 UIL Lone Star Cup Winners Announced

Media Contact: Chris Schmidt
Phone: 512-471-5883
Fax: 512-471-6589
Email:

Date: Jul 01, 2021
Category: AcademicsAthleticsGeneral Information Music


FOR IMMEDIATE RELEASE

AUSTIN, Texas – The University Interscholastic League announced the six winners of the 2020-21 UIL Lone Star Cup presented by Texas Farm Bureau Insurance on Thursday.

Conroe The Woodlands swept both girls and boys swimming & diving state championships on the way to its eighth overall UIL Lone Star Cup. The Highlanders scored points in several state championship events, including spirit, girls soccer, team tennis, girls and boys cross country, boys golf and marching band. The Woodlands has won three of the last four Conference 6A Cups.

In Conference 5A, Dallas Highland Park begins a new streak after winning its second-consecutive UIL Lone Star Cup. The Scots won state titles in team tennis and boys golf while placing in the top five at state in marching band, academics and girls cross country. Highland Park extended its lead of the most all-time UIL Lone Star Cup victories with its 12th win.

Argyle scored 148 total UIL Lone Star Cup points (second only to 150 points by Southlake Carroll in 2002) with state championships in football, boys basketball, marching band and both girls and boys golf. The Conference 4A winner also earned state silver in academics and spirit on the way to extending its record streak of nine-consecutive UIL Lone Star Cups.

Brock extended its win streak to three as the Eagles took home the UIL Lone Star Cup in Conference 3A. Brock earned state championships in boys track & field and boys golf, and had state bronze medal winners in academics, girls track & field, boys basketball and baseball. Brock’s 90 UIL Lone Star Cup points are the most ever scored by the school.

With state championships in football and boys track & field, Shiner returned to the top of its class winning the UIL Lone Star Cup for the first time since 2015. The Conference 2A winners were also UIL state medalists in baseball, spirit, girls cross country and boys golf. The win marks Shiner’s fourth overall in UIL Lone Star Cup competition.

In Conference 1A, Nazareth earned its fourth-consecutive UIL Lone Star Cup. With a state championship in girls cross country and state runners-up in girls basketball, academics and robotics, the Swifts earned 67 total points in 2020-21. Nazareth’s state semifinalist baseball team and regional semifinalist boys basketball team also contributed points toward the victory.

The UIL Lone Star Cup program began during the 1997-98 school year and recognizes six high schools (one in each of the six UIL conferences) based on their overall team achievement in a variety of sanctioned academic, athletic and music championships. All UIL member high schools in good standing are included in contention for the UIL Lone Star Cup. Trophy presentations will take place in the fall at events chosen by the winning schools. 

Below are the Top 25 schools in each conference for this year’s UIL Lone Star Cup Standings:

 

CONFERENCE 6A

Place

School

Points

1

Conroe The Woodlands

111

2

Southlake Carroll

99

3

Austin Westlake

91

4

Lewisville Flower Mound

75

5

Arlington Martin

74

 

Katy Seven Lakes

74

7

Allen

71

8

Deer Park

67

 

Katy Tompkins

67

10

Austin Lake Travis

63

 

San Antonio Reagan

63

12

Rockwall Heath

62

13

Humble Atascocita

61

14

Bridgeland

58

 

Keller

58

 

Rockwall

58

17

Austin Vandegrift

57

 

Houston Memorial

57

19

Cypress Woods

56

 

Prosper

56

21

Duncanville

54

22

Harlingen

52

23

Laredo United

51

 

Lewisville Marcus

51

 

Wylie

51

 

CONFERENCE 5A

Place

School

Points

1

Dallas Highland Park

111

2

Friendswood

88

3

Grapevine

85

4

Amarillo

79

5

Cedar Park

76

 

Lucas Lovejoy

76

7

Dripping Springs

74

 

Frisco Wakeland

74

9

Aledo

73

10

Boerne Champion

66

11

Mont Belvieu Barbers Hill

65

12

Canyon Randall

63

 

Colleyville Heritage

63

14

Mission Sharyland Pioneer

62

 

Richmond Foster

62

16

Pflugerville Hendrickson

60

17

Burleson Centennial

57

18

Humble Kingwood Park

56

19

Manvel

55

20

Corpus Christi Veterans Memorial

54

21

San Antonio Alamo Heights

52

22

Corpus Christi Flour Bluff

51

 

Magnolia

51

24

Georgetown

50

25

Austin Anderson

49

 

CONFERENCE 4A

Place

School

Points

1

Argyle

148

2

Canyon

108.5

3

Boerne

94

4

Melissa

85

5

Lindale

81

6

Corpus Christi Calallen

73

 

Midlothian Heritage

73

8

Salado

72.67

9

China Spring

67

 

Corpus Christi Tuloso-Midway

67

11

Huffman Hargrave

62

 

Texarkana Pleasant Grove

62

13

Celina

60

14

Stephenville

59

15

Carthage

58

16

Wimberley

56.5

17

Kennedale

54

18

Andrews

53

 

Decatur

53

 

San Elizario

53

21

Seminole

51

22

Bellville

50

23

Waco La Vega

49

24

Bullard

48

 

Gilmer

48

 

CONFERENCE 3A

Place

School

Points

1

Brock

90

2

Holliday

83

3

Corpus Christi London

68

 

Shallowater

68

5

Lorena

64

6

Lago Vista

58

7

Gunter

55

8

Tuscola Jim Ned

52

9

Bushland

50

 

Whitesboro

50

11

Atlanta

49

12

Little River Academy

47

13

Bishop

46

14

Grandview

45

15

Brownfield

43

16

Columbus

42

 

East Bernard

42

 

Lexington

42

 

Malakoff

42

 

Rains

42

21

Tatum

41

22

Mineola

39.67

23

Canadian

39

 

Vanderbilt Industrial

39

 

White Oak

39

 

CONFERENCE 2A

Place

School

Points

1* (Won tiebreaker)

Shiner

71 (2 State Titles)

2

Mason

71 (1 State Title)

3

Crawford

66

4

Panhandle

56.67

5

Normangee

54

6

Martin's Mill

53

7

Lindsay

49

8

Lipan

44

 

Thrall

44

10

Christoval

41

11

Sundown

40

 

Windthorst

40

13

Bosqueville

39

 

Muenster

39

15

Cisco

38

 

Forsan

38

17

Albany

36

 

New Deal

36

 

Refugio

36

 

Sabinal

36

 

Thorndale

36

 

Weimar

36

23

Beckville

34

 

Bogata Rivercrest

34

 

Gladewater Union Grove

34

 

Italy

34

 

Jewett Leon

34

 

Schulenburg

34

 

Wink

34

 

CONFERENCE 1A

Place

School

Points

1

Nazareth

67

2

D'Hanis

60

 

Dodd City

60

4

Rankin

54

5

Neches

52

 

Sterling City

52

7

Abbott

50

 

Blum

50

9

Cumby Miller Grove

48

10

Slidell

46

11

Clyde Eula

44

12

Gail Borden County

42

13

Graford

40

 

Hubbard

40

 

Saltillo

40

 

Westbrook

40

17

Veribest

38

18

Mertzon Irion County

36

19

Ackerly Sands

35

 

Jayton

35

21

North Zulch

34

22

Chireno

32

23

Cross Plains

30

 

Earth-Springlake

30

 

Fayetteville

30

 

Van Horn

30

-- END --