Skip to main content
University of Texas at Austin
University Interscholastic League Logo
University Interscholastic League Logo

2018 UIL Baseball State All-Tournament Teams

Media Contact: Logan Lawrence
Phone: 512-471-5883
Fax: 512-471-6589
Email:

Date: Jun 10, 2018
Category: Athletics


FOR IMMEDIATE RELEASE

AUSTIN, Texas – UIL Baseball State All-Tournament Teams

(As selected by the Texas High School Baseball Coaches Association)

 

Conference 1A

Position-Name, Class, School

P-Taylor Hunt, Sr., Slocum

C-Damon Gerick, Sr., Fayetteville

1B-Keagen Grantham, Sr., New Home

2B-Randy Guess, So., Slocum

3B-Cole Mau, Jr., Fayetteville

SS-Hunter Pope, Sr., Abbott

OF-Joseph Byrnes, Sr., Slocum

OF-Ben Haney, Jr., Slocum

OF-Braden Rohde, Sr., Fayetteville

UTIL-Jacob Schley, Sr., Fayetteville

MVP-Austin Sarraf, Jr., Slocum

 

Conference 2A

Position-Name, Class, School

P-Broch Holmes, Jr., Dallardsville Big Sandy

C-Carson Cheaney, Sr., Muenster

1B-Anthony Parrish, Sr., Dallardsville Big Sandy

2B-Aaron Thompson, Sr., Dallardsville Big Sandy

3B-Marino Ramirez, Sr., New Deal

SS-Clay Stevens, Sr., Muenster

OF-Cody Adams, Sr., Dallardsville Big Sandy

OF-Kagen Dangelmayr, Sr., Muenster

OF-Carson Trubenbach, Sr., Muenster

UTIL-Drew Shifflet, Sr., Woden

MVP-Brandon Hendrix, Jr., Dallardsville Big Sandy

 

Conference 3A

Position-Name, Class, School

P-Trey Lindsey, Sr., Beckville

C-Ben Bridges, Sr., Beckvile

1B-Fisher Pitts, Sr., Clifton

2B-Jackson Phillips, Jr., Clifton

3B-Seth McAlister, Sr., Georgetown Gateway

SS-Cole Lightfoot, Sr., Brock

OF-Mason Brandenberger, So., Clifton

OF-Ethan Harris, Sr., Beckville

OF-Michael Mize, Sr., Beckville

UTIL-Carter Guinn, Sr., Clifton

MVP-Brandt Harris, Sr., Beckville

 

Conference 4A

Position-Name, Class, School

P-Caden Homniok, Jr., Sweeny

C-Austin King, Jr., Argyle

1B-Jaden Bohlar, Sr., Sweeny

2B-Preston King, Jr., Argyle

3B-Cade Merka, So., Argyle

SS-Bobby Goodloe, Sr., Godley

OF-Blake Benavides, Jr., Sweeny

OF-Reese Durand, Sr., Jasper

OF-Alex Gonzales, So., Argyle

UTIL-Chad Ricker, Jr., Argyle

MVP-Bryson Hudgens, Sr., Argyle

 

Conference 5A

Position-Name, Class, School

P-Mason Englert, Sr., Forney

C-Brock Webber, Jr., Northwest Eaton

1B-Daylan Pena, Fr., Corpus Christi Veterans Memorial

2B-Sean Klein, Sr., Northwest Eaton

3B-Colby Seltzer, Sr., Northwest Eaton

SS-Ryan Long, Sr., Humble Kingwood Park

OF-Jack Angus, Jr., Northwest Eaton

OF-Ryland Kerby, Sr., Forney

OF-Sean Stephens, Jr., Forney

UTIL-Jonathan Childress, Sr., Forney

MVP-Riley Taylor, Sr., Northwest Eaton

 

Conference 6A

Position-Name, Class, School

P-Nicco Cole, Sr., Southlake Carroll

C-Josh Killeen, Sr. San Antonio Reagan

1B-Nik Millsap, Sr., Southlake Carroll

2B-Cade Bell, Sr., Southlake Carroll

3B-Hilton Brown, Sr., San Antonio Reagan

SS-Jorge Figueroa, So., Southlake Carroll

OF-Porter Brown, So., San Antonio Reagan

OF-Cameron Caley, So., Conroe The Woodlands

OF-Scotty Scott, Sr., Cypress Ranch

UTIL-Cal Carver, Sr., San Antonio Reagan

MVP-Kyle Warden, Sr., Southlake Carroll

-- END --