Skip to main content
University of Texas at Austin
University Interscholastic League Logo
University Interscholastic League Logo

2017 UIL Baseball State All-Tournament Teams

Media Contact: Kate Hector
Phone: 512-471-5883
Fax: 512-471-6589
Email:

Date: Jun 11, 2017
Category: Athletics


FOR IMMEDIATE RELEASE

 

2017 UIL Baseball State All-Tournament Teams

(As selected by the Texas High School Baseball Coaches Association)

* Denotes Championship Game MVP as selected by the media

Conference 1A

Pitcher

Hunter Pope

Jr.

Abbott

Catcher

Damon Gerik

Jr.

Fayetteville

1B

Trace Richey

Jr.

Gail Borden County

2B

Lane Fritsch

So.

Fayetteville

3B

Matthew Pevehouse

Fr.

Abbott

SS

Payton Hemmitt

Sr.

Fayetteville

OF

Weston Cantrell

Jr.

Abbott

OF

Braden Rohde

Jr.

Fayetteville

OF

Steven Carrillo

Sr.

Gail Borden County

Utility

Gabe Nelson

So.

Gilmer Union Hill

MVP

Brent Mynar

Sr.

Abbott

 

Conference 2A

Pitcher

Austin Hendrix

Sr.

Dallardsville Big Sandy

Catcher

Carson Cheaney

Jr.

Muenster

1B

Dax Neece

Jr.

Albany

2B

Clay Stevens

Jr.

Muenster

3B

Parker McGrew

So.

Muenster

SS

Chance Coker

Sr.

Groveton

OF

Kagen Danglemayr

Jr.

Muenster

OF

Bryce Holmes

Sr.

Dallardsville Big Sandy

OF

Broch Holmes

So.

Dallardsville Big Sandy

Utility

Brian Hamilton

Jr.

Albany

MVP

Blayne Jones

Sr.

Muenster

 

Conference 3A

Pitcher

Ryan Gully

So.

Wall

Catcher

Dryden Virden

Jr.

Wall

1B

Skyler Hill

Sr.

Georgetown Gateway

2B

Will Haley

Jr.

Nacogdoches Central Heights

3B

Scout Sanders

So.

Whitesboro

SS

Grayson Rodriguez

Jr.

Nacogdoches Central Heights

OF

Gage Weishuhn

So.

Wall

OF

Braden Thomas

Jr.

Nacogdoches Central Heights

OF

Brock Rosenquist

Jr.

Wall

Utility

Rowan Arrant

So.

Nacogdoches Central Heights

MVP

Cade Watson

Sr.

Nacogdoches Central Heights

 

Conference 4A

Pitcher

Dru Dziedzic

Sr.

Robinson

Catcher

Caleb Munton

So.

Abilene Wylie

1B

Bryce Gist

Sr.

Abilene Wylie

2B

Gatlin Martin

Jr.

Abilene Wylie

3B

Tyler Henson

Sr.

Abilene Wylie

SS

Jordan Rogers

Fr.

Robinson

OF

Mason Cooper

Jr.

Robinson

OF

Jonathan Carrillo

Sr.

Sinton

OF

Cameron Hanna

Sr.

Abilene Wylie

Utility

Braxton Ashcraft

Jr.

Robinson

MVP

Zach Smith

Sr.

Abilene Wylie

 

Conference 5A

Pitcher

Connor Neuman

Sr.

Grapevine

Catcher

Braxton Boudoin

Sr.

Port Neches-Groves

1B

Dominik Lopez

Jr.

Corpus Christi Moody

2B

London Green

Sr.

Grapevine

3B

Austin Bost

Jr.

Port Neches-Groves

SS

JT Thompson

Sr.

Frisco Wakeland

OF

Roy Sandoval

Sr.

Corpus Christi Moody

OF

Hayden Guerra

Sr.

Port Neches-Groves

OF

Nick Pierce

Jr.

Grapevine

Utility

Nathan Vidrine

Sr.

Port Neches-Groves

MVP

Brandon Morse

Sr.

Port Neches-Groves

 

Conference 6A

Pitcher

Clay Aguilar

Sr.

Deer Park

Catcher

Mac Papini

Sr.

San Antonio Reagan

1B

Cal Martin

So.

San Antonio Reagan

2B

Cade Bell

Sr.

Southlake Carroll

3B

Jake Miller

Sr.

Round Rock

SS

Jake Murphy

Sr.

Southlake Carroll

OF

Porter Brown

Jr.

San Antonio Reagan

OF

Chase Keng

Sr.

Deer Park

OF

Seth Morrow

Jr.

San Antonio Reagan

Utility

Blake Martin

Jr.

Deer Park

MVP

Adrian Gonzales

Jr.

Deer Park

 

-- END --