Skip to main content
University of Texas at Austin
University Interscholastic League Logo
University Interscholastic League Logo

2009-2010 UIL State Champions

Jump To:


Academic State Meet Academic Champions

Conference Overall School Champion Total Points Full Results

One-Act Play

Conference Champion Full State Results
2009-2010
1A Medina - sf Dancing at Lughnasa Full 1A State Results
2A Salado - sf The Balkan Women Full 2A State Results
3A Paris North Lamar - sf The Government Inspector Full 3A State Results
4A Mont Belvieu Barbers Hill - sf The Night Thoreau Spent In Jail Full 4A State Results
5A Keller - sf Richard III Full 5A State Results

Marching Band

Conference Champion Full Results

Baseball

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2009-2010
1A Windthorst State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2A Rogers State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
3A Texarkana Pleasant Grove State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
4A Brenham State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Corpus Christi Carroll State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Basketball - Girls

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2009-2010
1A Division 1 Smyer State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
1A Division 2 Neches State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2A Brock State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
3A Texarkana Liberty-Eylau State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
4A Mansfield Timberview State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Cy-Fair State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Basketball - Boys

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2009-2010
1A Division 1 Cayuga State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
1A Division 2 Nazareth State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2A Ponder State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
3A Lubbock Estacado State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
4A Houston Yates State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Fort Bend Bush State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Cross Country - Girls

Conference Team Champion Full Results

Cross Country - Boys

Conference Team Champion Results

Football

Conference Champion Runner-Up Score Playoff Bracket
2009-2010
1A Division 1 Goldthwaite Canadian 29-25 Playoff Bracket
1A Division 2 Cayuga Albany 38-24 Playoff Bracket
1A Six-Man Division 1 Garden City Strawn 122-88 Playoff Bracket
1A Six-Man Division 2 Gail Borden County Roscoe Highland 28-14 Playoff Bracket
2A Division 1 Pilot Point Kirbyville 35-18 Playoff Bracket
2A Division 2 Daingerfield Bushland 64-14 Playoff Bracket
3A Division 1 Gilmer Abilene Wylie 43-26 Playoff Bracket
3A Division 2 Carthage Graham 13-12 Playoff Bracket
4A Division 1 Austin Lake Travis Longview 24-17 Playoff Bracket
4A Division 2 Aledo Brenham 35-21 Playoff Bracket
5A Division 1 Euless Trinity Austin Westlake 41-38 Playoff Bracket
5A Division 2 Abilene Katy 28-17 Playoff Bracket

Golf - Girls

Conference Champion Total Score Full Results
2009-2010
1A Baird 689.00 Full Results
2A Salado 694.00 Full Results
3A Monahans 479.00 Full Results
4A Montgomery 620.00 Full Results
5A Austin Westlake 456.00 Full Results

Golf - Boys

Conference Champion Total Score Full Results
2009-2010
1A Robert Lee 655.00 Full Results

Soccer - Girls

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2009-2010
4A Richardson Pearce State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Conroe The Woodlands State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Soccer - Boys

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2009-2010
4A Frisco Wakeland State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Dallas Jesuit State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Softball

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2009-2010
1A Forsan State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2A George West State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
3A Paris North Lamar State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
4A Waco Midway State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Pearland State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Swimming & Diving - Girls

Conference Team Champion Results Qualifiers

Swimming & Diving - Boys

Conference Team Champion Full Results Qualifiers

Team Tennis

Conference Champion State Bracket
2009-2010
4A Dallas Highland Park State Bracket
5A New Braunfels State Bracket

Tennis

Conference & Event Champion State Bracket
2009-2010
1A Boys Doubles Thach Martin/Michael Vargas, Mason State Bracket
1A Boys Singles Matt Banner, Mason State Bracket
1A Girls Doubles Ellie Blair/Margaret Lemke, Mason State Bracket
1A Girls Singles Makenzie Mitchell, Mason State Bracket
1A Mixed Doubles Tabitha Bryant/Kody Keeney, Paint Rock State Bracket
2A Boys Doubles Caleb Holmes/Josh Smith, Bishop State Bracket
2A Boys Singles Alex Layfield, Kerens State Bracket
2A Girls Doubles Ashee Brunson/Kasey Button, Florence State Bracket
2A Girls Singles Kayla Casey, Franklin State Bracket
2A Mixed Doubles Emily Talley/Bryce Pfingsten, Wall State Bracket
3A Boys Doubles Colin Bumann/Bryson Fowlkes, Abilene Wylie State Bracket
3A Boys Singles Will Stein, Argyle State Bracket
3A Girls Doubles Caitlin Cramer/Courtney Cramer, Abilene Wylie State Bracket
3A Girls Singles Katya Salas, Northwest Nelson State Bracket
3A Mixed Doubles Delaney SchroederNick Fischer, Abilene Wylie State Bracket
4A Boys Doubles Jared Fellows/Mark Gorham, Boerne Champion State Bracket
4A Boys Singles Daniel Brown, Montgomery State Bracket
4A Girls Doubles Abby Stainback/Kristin Adams, Dallas Highland Park State Bracket
4A Girls Singles Lauren Quisenberry, Gregory-Portland State Bracket
4A Mixed Doubles Kenna Kilgo/Kolby Kilgo, Waco Midway State Bracket
5A Boys Doubles James Martell/Mitchell Martell, Tyler Lee State Bracket
5A Boys Singles Russell Bader, Austin Westlake State Bracket
5A Girls Doubles Allison Burckhartt/Melisa Burckhartt, Klein Oak State Bracket
5A Girls Singles Lilly Kimbell, New Braunfels State Bracket
5A Mixed Doubles Samantha Adams/Harrison Adams, New Braunfels State Bracket

Track & Field - Girls

Conference Team Champion Full Results Qualifiers

Track & Field - Boys

Conference Team Champion Full Results Qualifiers

Volleyball

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2009-2010
1A Louise State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2A Poth State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
3A Lucas Lovejoy State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
4A Canyon Randall State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Amarillo State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Wrestling

Gender Conference Team Champion Points Team Scores Full Results