2017 State Film Results with links

2017 UIL Young Filmmakers State Results and Links

 

Division 1

DIVISION 1 Digital Animation

State Champion: Christoval High School, Grandpa

Second Place: Salado High School, The Death of Gunmetal Tom

Third Place: Christoval High School,  Batman vs Godzilla

Boerne High School , Outside the Box

Dallas Carter High School, Ultimate Blue Ray

Lampasas High School, Obey

 

DIVISION 1 Traditional Animation

State Champion: Center High School, Colorless

Second Place: JOhnson City: LBJ, Romeo and Gingerbreadette

Third Place: Groesbeck High School, Misdaventures

Argyle High School, Secrets of the Sepulcher

Groesbeck High School, The Mini-Monsters Counterattack

Oak Cliff Faith Family Academy, The Shirt Life

DIVISION 1 Narrative

State Champion: Salado High School, The Red Rose of Texas

Second Place: Midlothian Heritage, Butterfly

Third Place: Kennedale High School, Youth

Carthage High School, The Pretender

Friona High School, Trouble Sleeping

Salado High School, Dollhouse

DIVISION 1 Documentary

State Champion: Van High School, Unconditional

Second Place: Argyle High School, The Hardest Mile

Third Place: Carthage High School, Remembered

Salado High School, Everyday

Stephenville, Heart of Gold

Zephyr, Zephyr Yesterday, Today and Tomorrow

Division 2

DIVISION 2 Digital Animation

State Champion: Fort Bend Travis High School, Goop

Second Place: Allen High School, Flightless

Third Place: Colleyville Heritage, Mending Broken Stars

Allen High School, Cowboys and Candles

Boerne Champion High School, Prove It

Boerne Champion High School, Time Flies

DIVISION 2 Traditional Animation

State Champion: The Ann Richards School for Young Women Leaders, The Garden

Second Place: Los Fresnos High School, Up in the Air

Third Place: Cedar Park High School, Morpho

Cypress Woods, A Scintillating World

Prosper High School, The Misfit

Prosper High School, Welcome Home

DIVISION 2 Narrative

State Champion: Plano High School, The Boundary

Second Place: Laredo Nixon High School, Dirty Laundry

Third Place: Los Fresnos High School, Letters

Fort Bend Ridge Point High School, Ticket to Hell

Plano High School, The Fish and the Frog

Plano High School, The Mobsters

DIVISION 2 Documentary

State Champion: PSJA Memorial, For Gomez

Second Place: Royse City High School, Behind the Curtains

Third Place: Pflugerville High School, Pflugerville Legend

PSJA North High School, Amazing Jacob

Royse City High School, Speak Up

Sherman High School, The Turnaround

 

 

UNIVERSITY INTERSCHOLASTIC LEAGUE
1701 Manor Road, Austin, TX 78722
Tel: (512) 471-5883 | Fax: (512) 471-5908