Skip to main content
University of Texas at Austin
University Interscholastic League Logo
University Interscholastic League Logo

2005-2006 UIL State Champions

Jump To:


Academic State Meet Academic Champions

Conference Overall School Champion Total Points Full Results

One-Act Play

Conference Champion Full State Results
2005-2006
1A Channing - sf Flowers for Algernon Full 1A State Results
2A Sonora - sf Unexpected Tenderness Full 2A State Results
3A Decatur - sf The Elephant Man Full 3A State Results
4A Montgomery - sf A View From the Bridge Full 4A State Results
5A Plano East - sf The Marriage of Bette & Boo Full 5A State Results

Marching Band

Conference Champion Full Results

Baseball

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2005-2006
1A Anderson-Shiro State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2A Brock State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
3A Texarkana Liberty-Eylau State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
4A New Braunfels State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Conroe The Woodlands State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Basketball - Girls

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2005-2006
1A Division 1 Martin’s Mill State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
1A Division 2 Kennard State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2A Argyle State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
3A China Spring State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
4A Waxahachie State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Plano West State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Basketball - Boys

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2005-2006
1A Division 1 Bogata Rivercrest State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
1A Division 2 Nazareth State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2A Arp State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
3A Dallas Roosevelt State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
4A Fort Worth Dunbar State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Plano State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Cross Country - Girls

Conference Team Champion Full Results

Cross Country - Boys

Conference Team Champion Results

Football

Conference Champion Runner-Up Score Playoff Bracket
2005-2006
1A Stratford Big Sandy 21-20 Playoff Bracket
1A Six-Man Throckmorton Turkey Valley 68-22 Playoff Bracket
2A Division 1 Newton Argyle 28-20 Playoff Bracket
2A Division 2 Celina Omaha Pewitt 28-12 Playoff Bracket
3A Division 1 Wimberley Gainesville 21-7 Playoff Bracket
3A Division 2 Tatum Hutto 38-34 Playoff Bracket
4A Division 1 Dallas Highland Park Marshall 59-0 Playoff Bracket
4A Division 2 Lewisville Hebron Corpus Christi Calallen 28-0 Playoff Bracket
5A Division 1 Euless Trinity Converse Judson 28-14 Playoff Bracket
5A Division 2 Southlake Carroll Katy 34-20 Playoff Bracket

Golf - Girls

Conference Champion Total Score Full Results
2005-2006
1A Shamrock 707.00 Full Results
2A Salado 710.00 Full Results
3A Snyder 633.00 Full Results
4A Montgomery 609.00 Full Results
5A Allen 614.00 Full Results

Golf - Boys

Conference Champion Total Score Full Results
2005-2006
1A Throckmorton 653.00 Full Results
2A Edgewood 627.00 Full Results
3A Palestine 594.00 Full Results
4A Dallas Highland Park 566.00 Full Results
5A Fort Worth Paschal 578.00 Full Results

Soccer - Girls

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2005-2006
4A McKinney North State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Katy Taylor State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Soccer - Boys

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2005-2006
4A Boerne State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Brownsville Porter State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Softball

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2005-2006
1A Clyde Eula State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2A Weimar State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
3A West Columbia Columbia State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
4A Orange Little Cypress Mauriceville State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Garland State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Swimming & Diving - Girls

Conference Team Champion Results Qualifiers

Swimming & Diving - Boys

Conference Team Champion Full Results Qualifiers

Team Tennis

Conference Champion State Bracket
2005-2006
4A Dallas Highland Park State Bracket
5A Plano West State Bracket

Tennis

Conference & Event Champion State Bracket
2005-2006
1A Boys Doubles Alex Halfmann/Taylor Niehues, Garden City State Bracket
1A Boys Singles Jake Hoelting, Nazareth State Bracket
1A Girls Doubles Holly Kleman/Lacey Acker, Nazareth State Bracket
1A Girls Singles Laci Fitzgerald, Gruver State Bracket
1A Mixed Doubles Kami Rundell/Charlie Rundell, Nazareth State Bracket
2A Boys Doubles Ross Lehmberg/Joe Vargas, Mason State Bracket
2A Boys Singles Austin Klores, Franklin State Bracket
2A Girls Doubles Salah Smith/Diane Crouch, Mason State Bracket
2A Girls Singles Brittni Fausett, Winona State Bracket
2A Mixed Doubles Bailey Blair/Jake Maenius, Mason State Bracket
3A Boys Doubles Andy Cariens/Stratton Paxton, Levelland State Bracket
3A Boys Singles Luke Hawk, Clyde State Bracket
3A Girls Doubles Sadie McClarty/Nichole Williams, Abilene Wylie State Bracket
3A Girls Singles Marissa Briggs, Abilene Wylie State Bracket
3A Mixed Doubles Brad Fenter/Kelly Clifton, Vernon State Bracket
4A Boys Doubles Casey Powers/Max Stevens, Dallas Highland Park State Bracket
4A Boys Singles Eric Olson, Dallas Highland Park State Bracket
4A Girls Doubles Natalie Leitch/Anna Stainback, Dallas Highland Park State Bracket
4A Girls Singles Ashley Turpin, New Braunfels State Bracket
4A Mixed Doubles Katelyn McKenzie/Charlie Dunn, Dallas Highland Park State Bracket
5A Boys Doubles Stuart Keplar/Nick Plum, Richardson Pearce State Bracket
5A Boys Singles Josh Zavala, Amarillo State Bracket
5A Girls Doubles Natalie Day/Kelsey Garland, Lubbock Coronado State Bracket
5A Girls Singles Pavi Francis, Lewisville Marcus State Bracket
5A Mixed Doubles Carla Cooper/Jason Lateko, Arlington Bowie State Bracket

Track & Field - Girls

Conference Team Champion Full Results Qualifiers

Track & Field - Boys

Conference Team Champion Full Results Qualifiers

Volleyball

Wrestling

Gender Conference Team Champion Points Team Scores Full Results