Skip to main content
University of Texas at Austin
University Interscholastic League Logo
University Interscholastic League Logo

2017-2018 High School One-Act Play State Meet Results - 6A

» Back to All Results

State Champion

Harlingen South - sf Side Man

State Champion Cast: James Gracia, Savannah Smith, Natalie Perez, Christian Ingram, Mark Colmenares, John Duncan, Nathaniel Carney Alternates: Isabella Connell, Joseph Decilos, Alexa Strubhart, Hailey Alejandro

State Champion Crew: Christopher Smith, Elizabeth Everett, Carmela Benavides, Christian Villareal, Ramiro Gonzales

State Champion Director(s): Maegan Conley, Julia Wise

First Runner Up

Fort Bend Bush - sf Water by the Spoonful

Second Runner Up

Keller Timber Creek - sf Wit

Samuel French Award

Name School Play Role
James Gracia Harlingen South sf Side Man Clifford

Best Actor

Name School Play Role
James Gracia Harlingen South sf Side Man Clifford

Best Actress

Name School Play Role
Divina Ito Spring Westfield sf The Old Settler Quilly McGrath

Outstanding Technician

Name School Play Role
Raegan White Keller Timber Creek sf Wit

All-Star Cast

Name School Play Role
Avery Ford Fort Bend Bush sf Water by the Spoonful Chutes & Ladders
Savannah Smith Harlingen South sf Side Man Terry
Andrew Steward Montgomery sf Death of a Salesman Willy Loman
Mariah Campbell Spring Westfield sf The Old Settler Elizabeth (Bess) Borny
David de la Barcena South Grand Prairie sf Rosencrantz & Guildenstern Are Dead Rosencrantz
Andrew Denton South Grand Prairie sf Rosencrantz & Guildenstern Are Dead Guildenstern
Mia Wright Cibolo Steele sf Homestead Lillian Beckman
Megan McCormack Keller Timber Creek sf Wit Vivian Bearing

Honorable Mention All-Star Cast

Name School Play Role
Shini Meyer Wang Houston Carnegie Vanguard sf Speaking in Tongues Valeri Somers
Ray Jessup Houston Carnegie Vanguard sf Speaking in Tongues Neil Toohey
Michael Duran Fort Bend Bush sf Water by the Spoonful Elliot Ortiz
Belan Shimelis Fort Bend Bush sf Water by the Spoonful Haikumom/Odessa
Nathan Danielson Montgomery sf Death of a Salesman Biff Loman
Samuel Brinkley South Grand Prairie sf Rosencrantz & Gildenstern Are Dead The Player
Indya McKnight Cibolo Steele sf Homestead Birdie
Nathaniel Hicks Keller Timber Creek sf Wit Jason Posner

Theatre Team Champions

Place School
State Champion (Tie) Pharr-San Juan-Alamo North
State Champion (Tie) Fort Bend Bush

*sf - "Scenes From"