1999-2000 UIL State Champions
Jump To:
Academics
Music
Athletics
Academic State Meet Champions
Conference | Overall School Champion | Total Points | Full Results |
---|
One-Act Play
Conference | Champion | Full State Results |
---|
Marching Band
Conference | Champion | Full Results |
---|
Baseball
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
1A | Evadale | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
2A | Weimar | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | China Spring | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | Corpus Christi Calallen | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Conroe The Woodlands | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Basketball - Girls
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
1A | Nazareth | State Bracket | All-Tournament Team | Not available | |
2A | Farwell | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | Winnsboro | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | Canyon | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Mansfield | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Basketball - Boys
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
1A | Brookeland | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
2A | Peaster | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | Waco La Vega | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | Denton Ryan | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Sugar Land Willowridge | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Cross Country - Girls
Conference | Team Champion | Total Score | Full Results | ||
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
1A | Alvord | 46 | Full Results | ||
2A | Crawford | 59 | Full Results | ||
3A | Decatur | 61 | Full Results | ||
4A | Dallas Highland Park | 58 | Full Results | ||
5A | Lewisville Marcus | 61 | Full Results |
Cross Country - Boys
Conference | Team Champion | Total Score | Results | ||
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
1A | Trenton | 66 | Full Results | ||
2A | Premont | 79 | Full Results | ||
3A | Luling | 64 | Full Results | ||
4A | Fabens | 62 | Full Results | ||
5A | Conroe The Woodlands | 46 | Full Results |
Football
Conference | Champion | Runner-Up | Score | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
1A | Bartlett | Aspermont | 35-6 | Playoff Bracket | |
1A Six-Man | Gordon | Groom | 54-34 | Playoff Bracket | |
2A Division 1 | Mart | Boyd | 40-7 | Playoff Bracket | |
2A Division 2 | Celina | Elysian Fields | 38-7 | Playoff Bracket | |
3A Division 1 | Texarkana Liberty-Eylau | Mathis | 49-6 | Playoff Bracket | |
3A Division 2 | Commerce | Sealy | 17-10 | Playoff Bracket | |
4A Division 1 | Texas City | Hereford | 27-14 | Playoff Bracket | |
4A Division 2 | Stephenville | Port Neches-Groves | 28-18 | Playoff Bracket | |
5A Division 1 | Midland Legacy | Houston Eisenhower | 42-21 | Playoff Bracket | |
5A Division 2 | Garland | Katy | 37-25 | Playoff Bracket |
Golf - Girls
Conference | Champion | Total Score | Full Results | ||
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
1A | Baird | 709.00 | Full Results | ||
2A | Hamilton | 674.00 | Full Results | ||
3A | Breckenridge | 636.00 | Full Results | ||
4A | Dallas Highland Park | 618.00 | Full Results | ||
5A | San Antonio Churchill | 624.00 | Full Results |
Golf - Boys
Conference | Champion | Total Score | Full Results | ||
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
1A | Wheeler | 651.00 | Full Results | ||
2A | Olney | 646.00 | Full Results | ||
3A | Hardin-Jefferson | 600.00 | Full Results | ||
4A | Dallas Highland Park | 575.00 | Full Results | ||
5A | Lubbock Coronado | 595.00 | Full Results |
Soccer - Girls
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
4A | Dallas Highland Park | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Plano West | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Soccer - Boys
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
4A | Wichita Falls Rider | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Plano | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Softball
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
2A | Troy | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | Kennedale | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | Weatherford | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Freeport Brazoswood | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Swimming & Diving - Girls
Conference | Team Champion | Results | Qualifiers |
---|
Swimming & Diving - Boys
Conference | Team Champion | Full Results | Qualifiers |
---|
Team Tennis
Conference | Champion | State Bracket | |||
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
4A | San Antonio Alamo Heights | State Bracket | |||
5A | Abilene | State Bracket |
Tennis
Conference & Event | Champion | State Bracket | |||
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
1A Boys Doubles | James Williamson/Robert Halamicek, Menard | State Bracket | |||
1A Boys Singles | John Paul Dennison, Mertzon Irion County | State Bracket | |||
1A Girls Doubles | Whitney Harris/Heather Chenault, Anton | State Bracket | |||
1A Girls Singles | Crystal Blazek, Leakey | State Bracket | |||
2A Boys Doubles | Jason McMillian/Cade Smith, Mason | State Bracket | |||
2A Boys Singles | Mike Matison, Port Aransas | State Bracket | |||
2A Girls Doubles | Kim Jordan/Jayme Holmstrom, Thrall | State Bracket | |||
2A Girls Singles | Julie Klauck, San Antonio Cole | State Bracket | |||
3A Boys Doubles | David Wu/Travis Adams, Abilene Wylie | State Bracket | |||
3A Boys Singles | John Leavitt, Vernon | State Bracket | |||
3A Girls Doubles | Leigh Ann McCleny/Jenna Rust, Lindale | State Bracket | |||
3A Girls Singles | Pam Gerick, West | State Bracket | |||
4A Boys Doubles | Kenneth Hines/J.D. Cain, Wichita Falls | State Bracket | |||
4A Boys Singles | Jarrett Skrobarcek, Comal Canyon | State Bracket | |||
4A Girls Doubles | Sarah Bolin/Danielle Bolin, Wichita Falls | State Bracket | |||
4A Girls Singles | Nicki Mechem, Fredericksburg | State Bracket | |||
5A Boys Doubles | Bryan Wooten/Jim Sydney, Fort Bend Kempner | State Bracket | |||
5A Boys Singles | Avery Ticer, Amarillo Tascosa | State Bracket | |||
5A Girls Doubles | Courtney Steinbock/Kristen Steinbock, Lubbock Coronado | State Bracket | |||
5A Girls Singles | Saber Pierce, Duncanville | State Bracket |
Track & Field - Girls
Conference | Team Champion | Full Results |
---|
Track & Field - Boys
Conference | Team Champion | Full Results |
---|
Volleyball
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
1A | Windthorst | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
2A | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | ||
3A | Wimberley | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | Hereford | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Water Polo - Girls
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
---|
Water Polo - Boys
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
---|
Wrestling
Gender | Conference | Team Champion | Points | Team Scores | Full Results |
---|---|---|---|---|---|
1999-2000 | |||||
Girls | Final Team Scores | Full Results | |||
Boys | Final Team Scores | Full Results |