1996-1997 UIL State Champions
Jump To:
Academics
Music
Athletics
Academic State Meet Champions
Conference | Overall School Champion | Total Points | Full Results |
---|
One-Act Play
Conference | Champion | Full State Results |
---|
Marching Band
Conference | Champion | Full Results |
---|
Baseball
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
1A | Fayetteville | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
2A | Weimar | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | Hallettsville | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | Fort Worth Boswell | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Round Rock | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Basketball - Girls
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
1A | Whiteface | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
2A | Poth | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | Mont Belvieu Barbers Hill | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | Levelland | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Duncanville | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Basketball - Boys
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
1A | Wortham | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
2A | Italy | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | Dallas Madison | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | San Antonio Fox Technical | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Dallas Kimball | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Cross Country - Girls
Conference | Team Champion | Total Score | Full Results | ||
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
1A | Rocksprings | 25 | Full Results | ||
2A | Hamilton | 102 | Full Results | ||
3A | Clint | 77 | Full Results | ||
4A | Pampa | 76 | Full Results | ||
5A | Lewisville Marcus | 41 | Full Results |
Cross Country - Boys
Conference | Team Champion | Total Score | Results | ||
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
1A | Rocksprings | 74 | Full Results | ||
2A | Boys Ranch | 59 | Full Results | ||
3A | Yoakum | 62 | Full Results | ||
4A | Uvalde | 59 | Full Results | ||
5A | Humble Kingwood | 74 | Full Results |
Football
Conference | Champion | Runner-Up | Score | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
1A | Windthorst | Tenaha | 41-12 | Playoff Bracket | |
1A Six-Man | Gordon | Whitharral | 51-50 | Playoff Bracket | |
2A | Iraan | Groveton | 14-7 | Playoff Bracket | |
3A | Sealy | Tatum | 36-27 | Playoff Bracket | |
4A Division 1 | Grapevine | Buda Hays | 34-19 | Playoff Bracket | |
4A Division 2 | La Marque | Denison | 34-3 | Playoff Bracket | |
5A Division 1 | Lewisville | Converse Judson | 58-34 | Playoff Bracket | |
5A Division 2 | Austin Westlake | Abilene Cooper | 55-15 | Playoff Bracket |
Golf - Girls
Conference | Champion | Total Score | Full Results | ||
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
1A | Baird | 751.00 | Full Results | ||
2A | Ozona | 721.00 | Full Results | ||
3A | China Spring | 664.00 | Full Results | ||
4A | Snyder | 634.00 | Full Results | ||
5A | San Antonio Churchill | 438.00 | Full Results |
Golf - Boys
Conference | Champion | Total Score | Full Results | ||
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
1A | Meridian | 663.00 | Full Results | ||
2A | Hamilton | 623.00 | Full Results | ||
3A | Austin Lake Travis | 618.00 | Full Results | ||
4A | Austin Anderson | 588.00 | Full Results | ||
5A | San Antonio Churchill | 446.00 | Full Results |
Soccer - Girls
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
All Schools | Plano | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Soccer - Boys
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
All Schools | Klein | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Softball
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
2A | Hawley | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | Pollak Central | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | La Marque | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | Pasadena Dobie | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Swimming & Diving - Girls
Conference | Team Champion | Results | Qualifiers |
---|
Swimming & Diving - Boys
Conference | Team Champion | Full Results | Qualifiers |
---|
Team Tennis
Conference | Champion | State Bracket | |||
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
4A | San Antonio Alamo Heights | State Bracket | |||
5A | Amarillo Tascosa | State Bracket |
Tennis
Conference & Event | Champion | State Bracket | |||
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
1A Boys Doubles | Colin Trulove/Lane Pepper, Sabinal | State Bracket | |||
1A Boys Singles | Leo Lopez, Bruni | State Bracket | |||
1A Girls Doubles | Vanessa Castillo/Mel Gonzales, Rocksprings | State Bracket | |||
1A Girls Singles | Kami Williamson, Menard | State Bracket | |||
2A Boys Doubles | Scott Kerr/Chase Smith, Mason | State Bracket | |||
2A Boys Singles | Kareem Abdullah, Clarendon | State Bracket | |||
2A Girls Doubles | Chel Bearden/Kylie Kaderka, Mason | State Bracket | |||
2A Girls Singles | Makenzie McCravey, Eldorado | State Bracket | |||
3A Boys Doubles | Trey Miller/Cayman Marshall, Marshall | State Bracket | |||
3A Boys Singles | Ben Fortune, San Antonio Cole | State Bracket | |||
3A Girls Doubles | Robyn Pullio/Lauren Longbotham, Groesbeck | State Bracket | |||
3A Girls Singles | Sharla Whitaker, Texarkana Pleasant Grove | State Bracket | |||
4A Boys Doubles | Stephen Perkins/Josiah Daniel, Dallas Highland Park | State Bracket | |||
4A Boys Singles | Scott Eddins, Fort Worth Boswell | State Bracket | |||
4A Girls Doubles | Vanesa Gomez/Jessica Gomez, Colleyville Heritage | State Bracket | |||
4A Girls Singles | Dee Dee Herring, Fort Worth Arlington Heights | State Bracket | |||
5A Boys Doubles | Prakash Veinkataraman/Thomas Will, Fort Bend Clements | State Bracket | |||
5A Boys Singles | Cody Hubble, College Station A&M Consolidated | State Bracket | |||
5A Girls Doubles | Miranda Carvalho/Kaysie Smashey, El Paso Franklin | State Bracket | |||
5A Girls Singles | Sara Walker, El Paso Franklin | State Bracket |
Track & Field - Girls
Conference | Team Champion | Full Results |
---|
Track & Field - Boys
Conference | Team Champion | Full Results |
---|
Volleyball
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
---|---|---|---|---|---|
1996-1997 | |||||
1A | Round Top-Carmine | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
2A | Poth | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
3A | Bellville | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
4A | Hereford | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket | |
5A | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
Water Polo - Girls
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
---|
Water Polo - Boys
Conference | Champion | State Bracket | All-Tournament Team | Playoff Bracket |
---|
Wrestling
Gender | Conference | Team Champion | Points | Team Scores | Full Results |
---|