2015-2016 UIL State Champions

Jump To:


Academic State Meet Academic Champions

Conference Overall School Champion Total Points Full Results
2015-2016
1A Knippa 134.5 Full Results
2A Sabine Pass 157.5 Full Results
3A Blanco 90 Full Results
4A Argyle 175 Full Results
5A Hallsville 89 Full Results
6A Klein 100.83 Full Results

One-Act Play

Conference Champion Full State Results
2015-2016
1A Bryson - sf The Balkan Women Full 1A State Results
2A Mason - sf You Can't Take It With You Full 2A State Results
3A Tuscola Jim Ned - sf The Miracle Worker Full 3A State Results
4A Seminole - sf A View From the Bridge Full 4A State Results
5A Temple - sf Bug Full 5A State Results
6A Houston Carnegie Vanguard - sf Holy Day Full 6A State Results

Marching Band

Conference Champion Full Results
2015-2016
1A Ropes Full Results
2A New Deal Full Results
3A Whitesboro Full Results
5A Cedar Park Full Results

Baseball

Basketball - Girls

Basketball - Boys

Cross County - Girls

Conference Team Champion Full Results
2015-2016
1A Cumby Miller Grove Full Results
2A Hamilton Full Results
3A East Bernard Full Results
4A Bandera Full Results
5A Grapevine Full Results
6A Lewisville Marcus Full Results

Cross Country - Boys

Conference Team Champion Results
2015-2016
1A Priddy Full Results
2A Valley View Full Results
3A Luling Full Results
4A San Elizario Full Results
5A Frisco Wakeland Full Results
6A The Woodlands Full Results

Football

Conference Champion Runner-Up Score Playoff Bracket
2015-2016
1A Six-Man Division 1 Abbott Crowell 40-30
(boxscore not available)
Playoff Bracket
1A Six-Man Division 2 Richland Springs Follett 72-26
(boxscore not available)
Playoff Bracket
2A Division 1 Canadian Refugio 61-20 Playoff Bracket
2A Division 2 Bremond Albany 35-20 Playoff Bracket
3A Division 1 Brock Cameron Yoe 43-33 Playoff Bracket
3A Division 2 Waskom Franklin 33-21 Playoff Bracket
4A Division 1 Waco La Vega Argyle 33-31 Playoff Bracket
4A Division 2 West Orange-Stark Celina 22-3 Playoff Bracket
5A Division 1 Richmond George Ranch 56-0 Playoff Bracket
5A Division 2 Cedar Park Frisco Lone Star 22-6 Playoff Bracket
6A Division 1 Galena Park North Shore Austin Westlake 21-14 OT Playoff Bracket
6A Division 2 Katy Austin Lake Travis 34-7 Playoff Bracket

Golf - Girls

Conference Champion Total Score Full Results
2015-2016
1A Utopia 789 Full Results
2A Wellington 717 Full Results
3A Sonora 722 Full Results
4A Andrews 623 Full Results
5A Humble Kingwood Park 608 Full Results
6A Austin Lake Travis 580 Full Results

Golf - Boys

Conference Champion Total Score Full Results
2015-2016
1A Happy 673 Full Results
2A Normangee 602 Full Results
3A Brock 624 Full Results
4A Argyle 605 Full Results
5A Austin Vandegrift 572 Full Results
6A Plano West 580 Full Results

Soccer - Girls

Soccer - Boys

Softball

Swimming & Diving - Girls

Conference Team Champion Results Qualifiers
2015-2016
5A Frisco Team Results Qualifiers
6A Austin Westlake Team Results Qualifiers

Swimming & Diving - Boys

Conference Team Champion Full Results Qualifiers
2015-2016
5A Austin Vandegrift Team Results Qualifiers
6A Southlake Carroll Team Results Qualifiers

Team Tennis

Conference Champion State Bracket
2015-2016
4A Fredericksburg State Bracket
5A Grapevine State Bracket
6A New Braunfels State Bracket

Tennis

Conference & Event Champion State Bracket
2015-2016
1A Boys Doubles Donovan Garcia/C.J. Mercer, Wink State Bracket
1A Boys Singles Dominic Gibson, Lenorah Grady State Bracket
1A Girls Doubles Kaleigh Keeney/Kelsea Keeney, Utopia State Bracket
1A Girls Singles Brittany Rauch, Sterling City State Bracket
1A Mixed Doubles Lauren Rentch/Noah Esquivel, Knippa State Bracket
2A Boys Doubles Caleb Horne/Pete Rochat, Mason State Bracket
2A Boys Singles Dillon Humpal, Corpus Christi London State Bracket
2A Girls Doubles Ryli Ruffin/Monaco Schmidt, Mason State Bracket
2A Girls Singles Sara Humpal, Corpus Christi London State Bracket
2A Mixed Doubles Truman Coe/Lanie Schmidt, Mason State Bracket
3A Boys Doubles Dylan Hester/Andy Perez, Big Lake Reagan County State Bracket
3A Boys Singles Reese Cook, Tuscola Jim Ned State Bracket
3A Girls Doubles Sky Jennings/Tyler Hampton, Sonora State Bracket
3A Girls Singles Hana Folse, Brock State Bracket
3A Mixed Doubles Maddi Chitsey/Colton Chitsey, Wall State Bracket
4A Boys Doubles Parker Phillips/Sitman Wainwright, Fredericksburg State Bracket
4A Boys Singles Maxwell Tadvick, Abilene Wylie State Bracket
4A Girls Doubles Carrsyn Gregor/Kendall Jablonowski, Bellville State Bracket
4A Girls Singles Hannah Boubel, Fredericksburg State Bracket
4A Mixed Doubles Spencer Lin/Ashley Smyser, Abilene Wylie State Bracket
5A Boys Doubles Rohen Sukkawala/Kyle Miller, State Bracket
5A Boys Singles Angel Palacios, Everman State Bracket
5A Girls Doubles Gabriella Cusano/Meghan O'Malley, Austin Vandegrift State Bracket
5A Girls Singles Anne Gilliam, Dallas Hillcrest State Bracket
5A Mixed Doubles Victor Arizola/Emilia Ramos, Mission Sharyland State Bracket
6A Boys Doubles Matt Landers/Alec Reusche, Southlake Carroll State Bracket
6A Boys Singles Arman Dave, Southlake Carroll State Bracket
6A Girls Doubles Reagan Collins/Jessika Young, Lubbock Coronado State Bracket
6A Girls Singles Sammi Gillas, New Braunfels State Bracket
6A Mixed Doubles TJ Fumagalli/Dean Dulthummon, New Braunfels State Bracket

Track & Field - Girls

Conference Team Champion Full Results Qualifiers
2015-2016
1A Burton Full Results  
2A Co-Champions:
Italy & Shiner
Full Results  
3A Sunnyvale Full Results  
4A Sour Lake Hardin-Jefferson Full Results  
5A McKinney North Full Results  
6A Desoto Full Results  

Track & Field - Boys

Conference Team Champion Full Results Qualifiers
2015-2016
1A Water Valley Full Results  
2A New Deal Full Results  
3A Rockdale Full Results  
4A Stafford Full Results  
5A Fort Bend Marshall Full Results  
6A DeSoto Full Results  

Volleyball

Wrestling

Gender Team Champion Points Team Scores Full Results
2015-2016
Girls El Paso Hanks 175.5 Final Team Scores Full Results
Boys Allen 230.5 Final Team Scores Full Results
UNIVERSITY INTERSCHOLASTIC LEAGUE
1701 Manor Road, Austin, TX 78722
Tel: (512) 471-5883 | Fax: (512) 471-5908