2013-2014 UIL State Champions

Jump To:


Academic State Meet Academic Champions

Conference Overall School Champion Total Points Full Results
2013-2014
1A Sabine Pass 126 Full Results
2A Salado 159 Full Results
3A Argyle 171.5 Full Results
4A Hallsville 101 Full Results
5A Clements 137 Full Results

One-Act Play

Conference Champion Full State Results
2013-2014
1A Mason - sf The Last Night at Ballyhoo Full 1A State Results
2A Mount Vernon - sf Unexpected Tenderness Full 2A State Results
3A Seminole - sf Golden Boy Full 3A State Results
4A Pearland Dawson - sf The Caucasian Chalk Circle Full 4A State Results
5A Houston Carnegie Vanguard - sf When the Rain Stops Falling Full 5A State Results

Marching Band

Conference Champion Full Results
2013-2014
1A Shiner Full Results
2A Whitesboro Full Results
4A Vandegrift Full Results

Baseball

Basketball - Girls

Basketball - Boys

Cross County - Girls

Conference Team Champion Full Results
2013-2014
1A Harper Team Results | Individual Results
2A Eustace Team Results | Individual Results
3A College Station Team Results | Individual Results
4A Canyon Randall Team Results | Individual Results
5A Southlake Carroll Team Results | Individual Results

Cross Country - Boys

Conference Team Champion Results
2013-2014
1A Ozona Team Results | Individual Results
2A Luling Team Results | Individual Results
3A Lytle Teaml Results | Individual Results
4A Houston Stratford Team Results | Individual Results
5A Southlake Carroll Team Results | Individual Results

Football

Golf - Girls

Conference Champion Total Score Full Results
2013-2014
1A Weimar 732 Full Results
2A Sonora 667 Full Results
3A Andrews 639 Full Results
4A Huntsville 646 Full Results
5A Allen 574 Full Results

Golf - Boys

Conference Champion Total Score Full Results
2013-2014
1A Weimar 653 Full Results
2A Salado 641 Full Results
3A Andrews 638 Full Results
4A Austin Vandegrift 584 Full Results
5A Austin Westlake 575 Full Results

Soccer - Girls

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2013-2014
4A Austin Vandegrift State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Lewisville Hebron State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Soccer - Boys

Conference Champion State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
2013-2014
4A Northwest Nelson State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket
5A Fort Bend Clements State Bracket All-Tournament Team Playoff Bracket

Softball

Swimming & Diving - Girls

Conference Team Champion Results Qualifiers
2013-2014
4A SA Alamo Heights Team Results Qualifiers
5A Austin Westlake Team Results Qualifiers

Swimming & Diving - Boys

Conference Team Champion Full Results Qualifiers
2013-2014
4A Frisco Wakeland Team Results Qualifiers
5A Southlake Carroll Team Results Qualifiers

Team Tennis

Conference Champion State Bracket
2013-2014
4A Dallas Highland Park State Bracket
5A New Braunfels State Bracket

Tennis

Conference & Event Champion State Bracket
2013-2014
1A Boys Doubles Price Ruffin/Coby Velez, Mason State Bracket
1A Boys Singles Dillon Humpal, Corpus Christi London State Bracket
1A Girls Doubles Traci Jordan/Carley Chew, Mason State Bracket
1A Girls Singles Jessey Martinez, Junction State Bracket
1A Mixed Doubles Riley Rambo/Taylor Lyckman, Menard State Bracket
2A Boys Doubles Drew Anderson / Landry Linn, Kountze State Bracket
2A Boys Singles Reece Cook, Tuscola Jim Ned State Bracket
2A Girls Doubles Kelsey Mumford / Emily Wheeler, Lago Vista State Bracket
2A Girls Singles Carrie Casey, Franklin State Bracket
2A Mixed Doubles Tyler Davis/Hana Folse, Brock State Bracket
3A Boys Doubles Rayce Roberson/Brendan Thompson, Abilene Wylie State Bracket
3A Boys Singles Nick Bradham, College Station State Bracket
3A Girls Doubles Emily Graf/Lauren Stanley, Vernon State Bracket
3A Girls Singles Hannah Boubel, Fredericksburg State Bracket
3A Mixed Doubles Brittany Smyser / Max Tadvick, Abilene Wylie State Bracket
4A Boys Doubles Connor LaFavre / Hunter Holman, Dallas Highland Park State Bracket
4A Boys Singles Connor Curry, Wichita Falls Rider State Bracket
4A Girls Doubles Margo Taylor / Elizabeth Porter, Dallas Highland Park State Bracket
4A Girls Singles Chandler Carter, Dallas Highland Park State Bracket
4A Mixed Doubles Elizabeth Tedford / Mac McCullough, Dallas Highland Park State Bracket
5A Boys Doubles Ciro Lampasas / Sam Giammalva, Houston Memorial State Bracket
5A Boys Singles Peter Leung, Katy Taylor State Bracket
5A Girls Doubles Tiffany Hollebeck / Alahna Reto, Plano West State Bracket
5A Girls Singles Janice Shin, Houston Clear Lake State Bracket
5A Mixed Doubles Charles Tan / Fernanda Contreras, Austin Westlake State Bracket

Track & Field - Girls

Conference Team Champion Full Results Qualifiers
2012-2013
1A D1 Van Horn Full Results Qualifiers
1A D2 Cross Plains Full Results Qualifiers
2A Dallas Hampton Prep Full Results Qualifiers
3A West Oso Full Results Qualifiers
4A Lancaster Full Results Qualifiers
5A Converse Judson Full Results Qualifiers

Track & Field - Boys

Conference Team Champion Full Results Qualifiers
2012-2013
1A D1 Alto Full Results Qualifiers
1A D2 Bronte Full Results Qualifiers
2A Rosebud-Lott Full Results Qualifiers
3A Kennedale Full Results Qualifiers
4A Texarkana Full Results Qualifiers
5A Humble Kingwood Full Results Qualifiers

Volleyball

Wrestling

Gender Team Champion Points Team Scores Full Results
2013-2014
Girls El Paso Hanks 114.5 Final Team Scores Full Results
Boys Frisco Centennial 119 Final Team Scores Full Results
UNIVERSITY INTERSCHOLASTIC LEAGUE
1701 Manor Road, Austin, TX 78722
Tel: (512) 471-5883 | Fax: (512) 471-5908