2015-2016 Tennis State Championship Brackets

« Back to Tennis State Tournament

1A Boys Singles

Quarterfinals
May 16
8:00 am
Semifinals
May 16
2:30 pm
Finals
May 17
8:30 am
1A Boys Singles
State Champion
Dominic Gibson, Lenorah Grady

Ryan Cox, Knippa

Ty Tarver, Perrin-Whitt

Trevor Phillips, Happy

Seth Parry, Knippa

Jared Urbantke, Water Valley

Skyler Hayes, Crowell

Daniel Baker, Tioga

1A Boys Doubles

Quarterfinals
May 16
11:00 am
Semifinals
May 16
4:00 pm
Finals
May 17
10:00 am
1A Boys Doubles
State Champion
Slade Gerber/Troy Gerber, Nazareth

Wes Beltran/Victor Ortiz, Knippa

Donovan Garcia/C.J. Mercer, Wink

Adrian Benitez/Colton Fowler, Iredell

Garret Fletcer/Micah Wellborn, Iredell

Ethen Evans/Dekota Bustamantes, Imperial Buena Vista

Trent Higgins/James Koch, D’Hanis

Carson Ritter/Nate Roskens, Groom

1A Girls Singles

Quarterfinals
May 16
10:00 am
Semifinals
May 16
3:00 pm
Finals
May 17
10:00 am
1A Girls Singles
State Champion
Sophia Rodriguez, Leakey

Lana Lentschke, Iredell

Jobee White, Vernon Northside

Shelby Grelle, Paint Rock

Berenice Vergara, Iredell

Bailey Wimberely, Knippa

Brittany Rauch, Sterling City

Marissa Godino, Hart

1A Girls Doubles

Quarterfinals
May 16
12:30 pm
Semifinals
May 16
4:30 pm
Finals
May 17
12:00 pm
1A Girls Doubles
State Champion
Kaleigh Keeney/Kelsea Keeney, Utopia

Kathleen Sheehan/Dayla Whaley, Imperial Buena Vista

Allie Schulte/Debora Van Dijk, Nazareth

Megan Garcia/Kylie Franklin, Slidell

Brooke Carman/Shaye Youngblood, Wink

Jordan Stephenson/Heather Haines, Tilden McMullen County

Madison Ogburn/Hannah Fowler, Iredell

Christen Damron/Kamryn Schulte, Nazareth

1A Mixed Doubles

Quarterfinals
May 16
1:30 pm
Semifinals
May 16
5:30 pm
Finals
May 17
1:45 pm
1A Mixed Doubles
State Champion
Logan Smith/Jacob Wood, Kopperl

Hailiegh Boyd/Nate Massa, Utopia

Mercedes Trevino/Jesus Lopez, Sanderson

Jenna Wilson/Caleb McDowell, Briscoe Fort Elliott

Tristen Hayes/Sydney Taylor, Crowell

Ashlyn Koenning/Bailey Matschek, Garden City

Lauren Rentch/Noah Esquivel, Knippa

Madison Karr/Seth Lampman, Kopperl

2A Boys Singles

Quarterfinals
May 16
8:00 am
Semifinals
May 16
2:30 pm
Finals
May 17
8:30 am
2A Boys Singles
State Champion
Robert Blue, Bosqueville

Daryn Gamez, Thrall

Robert Marshall, Olton

Ty Agan, Blue Ridge

Luigi Ortiz, Itasca

Braeden Fuller, Boys Ranch

Dillon Humpal, Corpus Christi London

Preston Kornegay, Centerville

2A Boys Doubles

Quarterfinals
May 16
11:00 am
Semifinals
May 16
4:00 pm
Finals
May 17
10:00 am
2A Boys Doubles
State Champion
Roy McCleery/Landon Smith, Poolville

Ethan Powell/James Schwertner, Mason

Billy Richards/Ethan Clossin, Centerville

Alonso Holguin/Jesus Galaviz, Seagraves

Caleb Horne/Pete Rochat, Mason

Gerardo Dominguez/Thomas Hollingsworth, Ore City

Tanner Schafer/Cameron Copley, Canadian

Jake Long/Patrick Jalufka, Centerville

2A Girls Singles

Quarterfinals
May 16
9:30 am
Semifinals
May 16
3:00 pm
Finals
May 17
10:00 am
2A Girls Singles
State Champion
Haleigh Dollins, Hawkins

Kirsten Allen, Mason

Brittainy Lendo, Brookeland

Camille Uranga, Van Horn

Sara Humpal, Corpus Christi London

Rachel Jordan, Ore City

Branda Gail Arispe, Eldorado

Melissa Tye, Chilton

2A Girls Doubles

Quarterfinals
May 16
12:00 pm
Semifinals
May 16
4:30 pm
Finals
May 17
12:00 pm
2A Girls Doubles
State Champion
Sophie Kammerer/Megan Freeland, Dawson

Raegan Glentz/Sara Powell, Mason

Hayley Knabe/Kara Anderson, Era

Clay Hudson/Victoria Gomez, Miles

Jenna Aguilar/Miranda Galindo, Fort Hancock

Nicole Wright/Kara Wright, Harleton

Ryli Ruffin/Monaco Schmidt, Mason

Tori Toillet/Sarah King, Centerville

2A Mixed Doubles

Quarterfinals
May 16
1:30 pm
Semifinals
May 16
5:30 pm
Finals
May 17
1:45 pm
2A Mixed Doubles
State Champion
Truman Coe/Lanie Schmidt, Mason

Payton Spencer/Aidan Culwell, Canadian

Jacie Henderson/Chance Gillen, Dawson

Dylan Higgins/Tracy Johnson, Poolville

Sonny Bohannon/Abby Morris, Wellington

Slade Townsend/Kenley Stockbridge, Mason

Aaron Sims/Mallorie Morgan, Martin’s Mill

Bailey Settle/Josh White, Bremond

3A Boys Singles

Quarterfinals
May 16
8:00 am
Semifinals
May 16
2:00 pm
Finals
May 17
8:30 am
3A Boys Singles
State Champion
Daniel Lopez, Bishop

Nick McFarland, White Oak

Reese Cook, Tuscola Jim Ned

Jimmie Henson, Sunnyvale

Will Humphreys, Nacogdoches Central Heights

Arturo Gutierrez, Brownsville Frontier College Prep

Clayton Boles, Brock

Kwade Boyd, Early

3A Boys Doubles

Quarterfinals
May 16
10:30 am
Semifinals
May 16
3:30 pm
Finals
May 17
10:00 am
3A Boys Doubles
State Champion
Dylan Davis/Matt Hoffman, Brock

Jonathon Hardy/Robert Heyburn, Universal City Randolph

Cameron Coker/Caleb Dinger, Woodville

Jaxton Hoelting/Carlos Subealdea, Tulia

Zachary Gasca/Daniel Belmares, Altair Rice

Logan Moon/Will Paschal, Brock

Dylan Hester/Andy Perez, Big Lake Reagan County

Landry Sheridan/Dax Davis, White Oak

3A Girls Singles

Quarterfinals
May 16
9:30 am
Semifinals
May 16
3:00 pm
Finals
May 17
10:00 am
3A Girls Singles
State Champion
Jacee Billings, Denver City

Danielle Garza, Goliad

Hana Folse, Brock

Regan Humphreys, Nacogdoches Central Heights

Dominique Leh, Kirbyville

Makayla Williams, Whitesboro

Taylor Heyburn, Universal City Randolph

Abby Alexander, Wall

3A Girls Doubles

Quarterfinals
May 16
12:00 pm
Semifinals
May 16
4:30 pm
Finals
May 17
12:00 pm
3A Girls Doubles
State Champion
Cayman Sutton/Niki Barham, White Oak

Rachel Lee/Crystal Lopez, Bishop

Meagan Russell/Myah Russell, Bowie

Samantha Bravo/Alena Ornelas, Wall

Sky Jennings/Tyler Hampton, Sonora

Jamie Kelley/Juliann Kelley, Whitewright

Monica Lash/Brenna Hassin, Lago Vista

Taylor Wedegartner/Rita Gonzalez, Wallis Brazos

3A Mixed Doubles

Quarterfinals
May 16
1:30 pm
Semifinals
May 16
5:30 pm
Finals
May 17
1:45 pm
3A Mixed Doubles
State Champion
Alexis Frias/Nicholas Martinez, Lyford

Brooke Williams/Riley Robbins, Shallowater

Erin Blanchard/Blake King, Rockdale

Scott Gautier/Ruth Leach, Whitesboro

Maddi Chitsey/Colton Chitsey, Wall

Brenda Chimal/Jesus Soto, Ingram Moore

Brandon Balch/Sydney Simmons, Van Alstyne

Megan Lee/Brent Babin, East Bernard

4A Boys Singles

Quarterfinals
May 16
8:00 am
Semifinals
May 16
2:00 pm
Finals
May 17
8:30 am
4A Boys Singles
State Champion
Maxwell Tadvick, Abilene Wylie

Casey Voss, Robinson

Dawson Penn, Longview Spring Hill

Jacob Galindo, Kingsville King

Kendall Murray, Fischer Canyon Lake

Matt Hynek, Argyle

Noah Wingate, Robinson

Cesar Regino, Vernon

4A Boys Doubles

Quarterfinals
May 16
10:30 am
Semifinals
May 16
3:30 pm
Finals
May 17
10:00 am
4A Boys Doubles
State Champion
Parker Phillips/Sitman Wainwright, Fredericksburg

Logan Boecker/Jacob Holyfield, Groesbeck

Jordan Davis/Lucio Valenzuela, Andrews

John Basham/Anikait Sharma, Frisco Reedy

Jason Loyd/Michael Loyd, Groesbeck

Chris Reyna/Taylor Jetelina, Wharton

Kolton Adams/Patrick Petzold, Wills Point

Dallas Elmore/Alex Smith, Graham

4A Girls Singles

Quarterfinals
May 16
9:00 am
Semifinals
May 16
3:00 pm
Finals
May 17
8:30 am
4A Girls Singles
State Champion
Kristina Johnson, Lufkin Hudson

Alexa Rice, Boerne

Cassidy Wilcoxson, Wills Point

Kaitlyn Hathorn, Abilene Wylie

Claire Huffine, Borger

Maddie Strange, Krum

Hannah Boubel, Fredericksburg

Josie Legato, Sour Lake Hardin-Jefferson

4A Girls Doubles

Quarterfinals
May 16
12:00 pm
Semifinals
May 16
4:30 pm
Finals
May 17
12:00 pm
4A Girls Doubles
State Champion
Lauren Stanley/Emily Graf, Vernon

Emily Warren/Abby Peet, Fredericksburg

Mabry Nichols/Lexi Penn, Longview Spring Hill

Allison Langford/Malory Nehring, Center

Carrsyn Gregor/Kendall Jablonowski, Bellville

Maggie Quy/Jane Speiser, Krum

Myra Powell/Claire Maxcey, Fredericksburg

Bailey Deatherage/Raigan Swaim, Alvarado

4A Mixed Doubles

Quarterfinals
May 16
1:00 pm
Semifinals
May 16
5:00 pm
Finals
May 17
12:00 pm
4A Mixed Doubles
State Champion
Chase Daniell/Kelsey James, Wills Point

Kel Craft/Calista Silva, Wharton

Cody Spencer/Serena Segel, Smithville

Spencer Lin/Ashley Smyser, Abilene Wylie

Broque Constantine/Grace Igarta, Fredericksburg

Katy Hall/Jacob Mays, Kaufman

Jared Clemmer/Emly Corn, Abilene Wylie

Ryan Martinez/Keleigh Trabing, Silsbee

5A Boys Singles

Quarterfinals
May 16
8:00 am
Semifinals
May 16
2:00 pm
Finals
May 17
8:30 am
5A Boys Singles
State Champion
Chad Nguyen, College Station A&M Consolidated

Joaquin Delgado, Mission Sharyland Pioneer

Jordan Brewer, McKinney North

Jaime Ramos, El Paso

Angel Palacios, Everman

Zane Kohrs, Dallas Hillcrest

Andrew Keene, Corpus Christi Veterans Memorial

Nick Bradham, College Station

5A Boys Doubles

Quarterfinals
May 16
10:00 am
Semifinals
May 16
3:30 pm
Finals
May 17
10:00 am
5A Boys Doubles
State Champion
Rodrigo Matas/Pablo Trevino, McKinney North

Stevan Guarneri/Gabriel Martin, Mission Sharyland Pioneer

Rohen Sukkawala/Kyle Miller, College Station

Levi Cook/Collin Hollingsworth, Abilene Cooper

Zach Delmonico/Chris McKenzie, Austin Vandegrift

Santiago Gonzalez/Saaketh Palchuru, McKinney North

Miha Valencic/Tine Valencic, Grapevine

Tarun Muthuchamy/Desmond O'Shea, College Station

5A Girls Singles

Quarterfinals
May 16
9:00 am
Semifinals
May 16
2:30 pm
Finals
May 17
8:30 am
5A Girls Singles
State Champion
Anne Gilliam, Dallas Hillcrest

Femke Tjon-A-Joe, Corpus Christi Flour Bluff

Esther Lovato, Pflugerville Connally

Taylor Gray, Wichita Falls Rider

Tyler Duncum, Austin Vandegrift

Haley Morrissey, Frisco

Samantha Wong, Grapevine

Jayci Wong, Nederland

5A Girls Doubles

Quarterfinals
May 16
11:30 am
Semifinals
May 16
4:00 pm
Finals
May 17
12:00 pm
5A Girls Doubles
State Champion
Bella Nguyen/Rachel Tindall, College Station A&M Consolidated

Solene Crawley/Brittney Wilbur, San Antonio Alamo Heights

Meredith Novy/Olivia McDonald, Longview

Cherokee Hernandez/Peyton Trebisky, Lubbock

Bella Bergman/Raillane Kamdem, Grapevine

Lauren Miller/Trinity Vivona, Frisco Independence

Gabriella Cusano/Meghan O'Malley, Austin Vandegrift

Rachel Dziuk/Alessandra Jara, Richmond George Ranch

5A Mixed Doubles

Quarterfinals
May 16
1:00 pm
Semifinals
May 16
5:00 pm
Finals
May 17
12:00 pm
5A Mixed Doubles
State Champion
Victor Arizola/Emilia Ramos, Mission Sharyland

Kali Hamilton/Calum Robe, Grapevine

Tory Templin/Lily Taylor, College Station A&M Consolidated

Cole Bennett/Daniela Benigno, Lucas Lovejoy

Hannah Jackson/Jonathan Welsh, Lubbock

Danielle Cuteri/King Roy, Austin Vandegrift

Aubree Cramer/Cullen Schoen, Texarkana Texas

Taylor Jean/Emi Maren, College Station

6A Boys Singles

Quarterfinals
May 16
8:00 am
Semifinals
May 16
2:00 pm
Finals
May 17
8:30 am
6A Boys Singles
State Champion
Jeremiah Gonzalez, Harlingen South

Nick Ryniak, Southlake Carroll

Anish Sriniketh, Katy Tompkins

Jordan Pitts, Austin Lake Travis

Arman Dave, Southlake Carroll

Jack Wang, McAllen Memorial

Roger Chou, Austin Westlake

Andrew Esses, Houston Memorial

6A Boys Doubles

Quarterfinals
May 16
10:00 am
Semifinals
May 16
3:30 pm
Finals
May 17
10:00 am
6A Boys Doubles
State Champion
Reese Costis/Rohit Patil, Katy Taylor

Josh Van Winkle/Austin Moninger, New Braunfels

Hayden Kissee/Campbell Frost, Dallas Jesuit College Prep

Gabe Garrido/Rajiv Saralaya, Amarillo

Matt Landers/Alec Reusche, Southlake Carroll

Tyler Anson/Brendan Brown, Austin Lake Travis

Alan Magadan/Daniel Magadan, McAllen Memorial

Allen Chen/Sai Polepally, Katy Seven Lakes

6A Girls Singles

Quarterfinals
May 16
8:00 am
Semifinals
May 16
2:30 pm
Finals
May 17
8:30 am
6A Girls Singles
State Champion
Meghna Tripathy, Fort Bend Clements

Chuyang Guan, San Antonio Johnson

Lolli Perim, Austin Westlake

Marjorie Antohi, El Paso Coronado

Shauna Galvin, Fort Worth Paschal

Melissa Vizcardo, Conroe The Woodlands

Sammi Gillas, New Braunfels

Kyler Powe, Pearland Dawson

6A Girls Doubles

Quarterfinals
May 16
11:30 am
Semifinals
May 16
4:00 pm
Finals
May 17
12:00 pm
6A Girls Doubles
State Champion
Reagan Collins/Jessika Young, Lubbock Coronado

Mariana Quetzeri/Emily Schaefer, San Antonio Johnson

Logan Lett/Brittany Newton, Dallas Highland Park

Melody Duong/Aava Azad, League City Clear Springs

Nikita Pradeep/Sanjna Tripathy, Fort Bend Clements

Mariya Shkolnaya/Jolie Francis, Austin Bowie

Sydney Fitch/Megan Hawkins, San Antonio Reagan

Courtney Fenech/Tiffany Hollebeck, Plano West

6A Mixed Doubles

Quarterfinals
May 16
12:30 pm
Semifinals
May 16
5:00 pm
Finals
May 17
12:00 pm
6A Mixed Doubles
State Champion
Phillip Quinn/Chandler Carter, Dallas Highland Park

Paola Bou/Taylor Schmitt, New Braunfels

Dylan Payne/Melissa LaMette, Houston Cypress Ranch

Rachel Funk/Lane Adkins, Abilene

TJ Fumagalli/Dean Dulthummon, New Braunfels

Nick Glover/Hannah Sutton, Austin Westlake

Katia Mathews/Dalton Moore, Lubbock Coronado

Nate Reekie/Alana Larcombe, Fort Bend Austin

UNIVERSITY INTERSCHOLASTIC LEAGUE
1701 Manor Road, Austin, TX 78722
Tel: (512) 471-5883 | Fax: (512) 471-5908