1A-Division 1 Girls Basketball Bracket | Legend: | #-District | W-1st place | R-2nd place | T-3rd place |
Dis # |
Bidistrict Feb. 13-14 |
Area Feb. 16-18 |
Reg. Semifinal Feb. 20-21 |
Semi-State Semifinal Feb. 24 |
Semi-State Final Feb. 25 | State Qualifiers 3/3 |
|
R e g i o n I |
W1 | Stratford vs |
Stratford 63-50 vs |
||||
R2 | Wellington |
Sudan 25-22 (OT) vs |
|||||
W3 | Sudan vs |
Sudan 31-29 |
Smyer 23-20 vs |
||||
R4 | Hale Center | ||||||
W5 | Smyer vs |
Smyer 51-45 vs |
|||||
R6 | Hamlin |
Smyer 47-41 |
Claude 45-37 vs |
||||
W7 | Marfa vs | McCamey 43-22 | |||||
R8 | McCamey | ||||||
R1 | Vega vs |
Claude 53-47 vs |
|||||
W2 | Claude |
Claude 47-33 vs |
|||||
R3 | Bovina vs | New Deal 73-53 |
Claude 40-31 |
Martin's Mill 44-32 Division I State Finalist |
|||
W4 | New Deal | ||||||
R5 | Sundown vs |
Sundown 52-36 vs |
|||||
W6 | Haskell |
Sundown 43-39 |
|||||
R7 | Van Horn vs | Iraan 66-12 | |||||
W8 | Iraan | ||||||
R e g i o n II |
W9 | Mertzon Irion County vs |
Mertzon Irion Co. 57-53 vs |
||||
R10 | Clyde Eula |
Mertzon Irion Co. 59-56 vs |
|||||
W11 | Meridian vs |
Meridian 48-41 |
Martin's Mill 73-52 vs |
||||
R12 | Bosqueville | ||||||
W13 | Martin's Mill vs |
Martin's Mill 78-32 vs |
|||||
R14 | Frost |
Martin's Mill 76-36 |
Martin's Mill 64-42 |
||||
W15 | Tolar vs | Windthorst 37-33 | |||||
R16 | Windthorst | ||||||
R9 | Sterling City vs |
Sterling City 67-39 vs |
|||||
W10 | Albany |
Goldthwaite 67-55 vs |
|||||
R11 | Goldthwaite vs |
Goldthwaite 69-48 |
Goldthwaite 69-61 |
||||
W12 | Wortham | ||||||
R13 | La Rue La Poynor vs |
La Rue La Poynor 40-37 vs |
|||||
W14 | Rice |
Alvord 69-53 |
|||||
R15 | Santo vs |
Alvord 52-41 |
|||||
W16 | Alvord | ||||||
R e g i o n III |
W17 | Lindsay vs |
Lindsay 53-29 vs |
||||
R18 | Merit Bland |
SS North Hopkins 59-41 vs |
|||||
W19 | Sulphur Springs North Hopkins vs |
SS North Hopkins 68-65 |
Elkhart Slocum 56-49 (OT) vs |
||||
R20 | Avery | ||||||
W21 | Harleton vs |
Mount Enterprise 49-45 vs |
|||||
R22 | Mount Enterprise |
Elkhart Slocum 56-35 |
Elkhart Slocum 45-38 vs |
||||
W23 | Burkeville vs | Elkhart Slocum 43-26 | |||||
R24 | Elkhart Slocum | ||||||
R17 | Muenster vs |
Muenster 56-49 vs |
|||||
W18 | Celeste |
Bogata Rivercrest 46-44 vs |
|||||
R19 | Campbell vs | Bogata Rivercrest 55-39 |
Bogata Rivercrest 30-29 |
Elkhart Slocum 67-63
State Finalist |
|||
W20 | Bogata Rivercrest | ||||||
R21 | Overton vs |
Douglass 39-22 vs |
|||||
W22 | Douglass |
Lovelady 46-40 |
|||||
R23 | Broaddus vs |
Lovelady 72-36 |
|||||
W24 | Lovelady | ||||||
R e g i o n IV |
W25 | Dallardsville Big Sandy vs |
Dallardsville Big Sandy |
||||
R26 | Snook |
Flatonia 28-27 vs |
|||||
W27 | Thorndale vs | Flatonia 41-33 |
Harper 29-25 vs |
||||
R28 | Flatonia | ||||||
W29 | Harper vs |
Harper 52-50 vs |
|||||
R30 | San Antonio Hawkins |
Harper 41-35 |
Falls City 73-52 |
||||
W31 | Port Aransas vs |
Port Aransas 45-21 |
|||||
R32 | Ben Bolt-Palito Blanco | ||||||
R25 | Evadale vs |
Normangee 60-49 vs |
|||||
W26 | Normangee |
Normangee 45-37 vs |
|||||
R27 | Thrall vs | Moulton 61-45 |
Falls City 52-50 |
||||
W28 | Moulton | ||||||
R29 | Rocksprings vs |
Falls City 61-51 vs |
|||||
W30 | Falls City |
Falls City 84-58 |
|||||
R31 | Pettus vs |
Pettus 53-50 |
|||||
W32 | Kingsville Academy |