2A Boys Basketball Bracket | Legend: | #District | W-1st place | R-2nd place | T-3rd place |
Dis # |
Bidistrict Feb. 20-21 |
Area Feb. 23-25 |
Quarterfinal Feb. 27-28 |
Regional Semifinal Mar. 3 |
Regional Final Mar. 4 |
State Qualifier Mar. 9-11 |
|
R e g i o n I |
|||||||
R1 | Kermit vs |
Mason 61-54 |
|||||
T2 | Mason |
Colorado City Colorado 54-51 vs |
|||||
W4 | Colorado City Colorado | Colorado City Colorado |
Colorado City Colorado 63-58 (2OT) vs |
||||
Bye | |||||||
R3 | Tuscola Jim Ned |
Tuscola Jim Ned 58-36 vs |
|||||
T4 | Stanton |
Tuscola Jim Ned 48-44 |
Tahoka 68-54 vs |
||||
W2 | Wall | Wall | |||||
Bye | |||||||
R5 | Tahoka vs |
Tahoka 56-44 vs |
|||||
T6 | Friona |
Tahoka 54-46 vs |
|||||
W8 | Olney | Olney |
Tahoka 72-69 |
Tahoka 50-40 Region I State Qualifier |
|||
Bye | |||||||
R7 | Panhandle vs |
Seymour 44-42 vs |
|||||
T8 | Seymour |
Floydada 51-39 |
|||||
W6 | Floydada | Floydada | |||||
Bye | |||||||
T1 | Tornillo vs |
Big Lake Reagan County 74-34 vs |
|||||
R2 | Big Lake Reagan County |
Big Lake Reagan County 58-47 vs |
|||||
W3 | Ballinger | Ballinger |
Big Lake Reagan County 58-33 vs |
||||
Bye | |||||||
T3 | Early vs |
Early 61-51 vs |
|||||
R4 |
Anson |
Crane 51-45 |
Big Lake Reagan County 64-62 |
||||
W1 | Crane | Crane | |||||
Bye | |||||||
T5 | Denver City vs |
Dimmitt 60-46 vs |
|||||
R6 | Dimmitt |
Dimmitt 51-44 vs |
|||||
W7 | Spearman | Spearman |
Childress 68-45 |
||||
Bye | |||||||
T7 | Canadian vs |
Childress 66-52 vs |
|||||
R8 | Childress |
Childress 63-61 |
|||||
W5 | Shallowater | Shallowater | |||||
Bye | |||||||
R e g i o n II |
|||||||
R9 | Peaster vs |
Peaster 56-48 vs |
|||||
T10 | Eastland |
Peaster 53-38 vs |
|||||
W12 | Crawford | Crawford |
Peaster 61-52 vs |
||||
Bye | |||||||
R11 | Itasca vs |
Itasca 72-45 vs |
|||||
T12 | McGregor |
Itasca 82-64 |
Clarksville 52-50 (OT) vs |
||||
W10 | Cisco | Cisco | |||||
Bye | |||||||
R13 | Krum vs |
Krum 67-52 vs |
|||||
T14 | Scurry-Rosser |
Clarksville 78-61 vs |
|||||
W16 | Clarksville | Clarksville |
Clarksville 54-47 |
Ponder 45-38 Region II State Qualifier |
|||
Bye | |||||||
R15 | Whitewright vs |
Whitewright 79-40 vs |
|||||
T16 | Hooks |
Whitewright 63-49 |
|||||
W14 | Dallas Life Oak Cliff | Dallas Life Oak Cliff | |||||
Bye | |||||||
T9 | Jacksboro vs |
Jacksboro 58-44 vs |
|||||
R10 | Hamilton |
Keene 67-55 vs |
|||||
W11 | Keene | Keene |
Keene 88-80 (2OT) |
||||
Bye | |||||||
T11 | Grandview vs |
Grandview 63-39 vs |
|||||
R12 | Bruceville-Eddy |
Brock 46-38 |
Ponder 61-55 |
||||
W9 | Brock | Brock | |||||
Bye | |||||||
T13 | Celina vs |
Celina 79-48 vs |
|||||
R14 | Italy |
Celina 55-45 vs |
|||||
W15 | Howe | Howe |
Ponder 61-41 |
||||
Bye | |||||||
T15 | Blue Ridge vs |
Paris Chisum 45-44 vs |
|||||
R16 | Paris Chisum |
Ponder 57-32 |
|||||
W13 | Ponder | Ponder | |||||
Bye | |||||||
R e g i o n III |
|||||||
R17 | Edgewood vs |
Edgewood 70-54 vs |
|||||
T18 | Mount Pleasant Chapel Hill |
Woden 61-57 (OT) vs |
|||||
W20 | Woden | Woden |
Hughes Springs 63-62 vs |
||||
Bye | |||||||
R19 | Hawkins vs |
Hawkins 62-47 vs |
|||||
T20 | Pineland West Sabine |
Hughes Springs 77-65 |
Kountze 88-57 vs |
||||
W18 | Hughes Springs | Hughes Springs | |||||
Bye | |||||||
R21 | Frankston vs |
Centerville 41-34 vs |
|||||
T22 | Centerville |
Kountze 84-44 vs |
|||||
W24 | Kountze | Kountze |
Kountze 66-59 |
Arp 61-57 Region III State Qualifier |
|||
Bye | |||||||
R23 | Onalska vs |
Newton 77-70 vs |
|||||
T24 | Newton |
Hearne 74-70 |
|||||
W22 | Hearne | Hearne | |||||
Bye | |||||||
T17 | Quitman vs |
Waskom 74-50 vs |
|||||
R18 | Waskom |
Arp 63-52 vs |
|||||
W19 | Arp | Arp |
Arp 64-47 vs |
||||
Bye | |||||||
T19 | Troup vs |
San Augustine 61-56 vs |
|||||
R20 | San Augustine |
San Augustine 72-61 |
Arp 79-67 |
||||
W17 | Caddo Mills | Caddo Mills | |||||
Bye | |||||||
T21 | Kerens vs |
Mart 59-41 vs |
|||||
R22 | Mart |
Mart 71-55 vs |
|||||
W23 | New Waverly | New Waverly |
Winnie East Chambers 46-40 |
||||
Bye | |||||||
T23 | Trinity vs |
Winnie East Chambers 80-69 vs |
|||||
R24 | Winnie East Chambers |
Winnie East Chambers 70-57 |
|||||
W21 | Malakoff | Malakoff | |||||
Bye | |||||||
R e g i o n IV |
|||||||
R25 | Somerville vs |
Somerville 63-43 vs |
|||||
T26 | Danbury |
Somerville 53-43 vs |
|||||
W28 | San Antonio Gervin Academy | San Antonio Gervin Academy |
San Antonio Cole 57-39 vs |
||||
Bye | |||||||
R27 | San Antonio Cole vs |
San Antonio Cole 62-37 vs |
|||||
T28 | Poth |
San Antonio Cole 52-42 |
San Antonio Cole 67-64 (OT) vs |
||||
W26 | Hitchcock | Hitchcock | |||||
Bye | |||||||
R29 | Nixon Smiley vs |
Van Vleck 61-44 vs |
|||||
T30 | Van Vleck |
Santa Rosa 79-65 vs |
|||||
W32 | Santa Rosa | Santa Rosa |
Weimar 85-80 |
San Antonio Cole
35-34 Region IV State Qualifier |
|||
Bye | |||||||
R31 | George West vs |
George West 58-48 vs |
|||||
T32 | La Villa |
Weimar 67-53 |
|||||
W30 | Weimar | Weimar | |||||
Bye | |||||||
T25 | Salado vs |
Wallis Brazos 59-55 vs |
|||||
R26 | Wallis Brazos |
Wallis Brazos 74-66 vs |
|||||
W27 | Universal City Randolph | Universal City Randolph |
Jarrell 62-44 vs |
||||
Bye | |||||||
T27 | Comfort vs |
Comfort 50-38 vs |
|||||
R28 | Natalia |
Jarrell 46-42 (OT) |
Jarrell 64-50 |
||||
W25 | Jarrell | Jarrell | |||||
Bye | |||||||
T29 | Kenedy vs |
Schulenburg 57-53 (OT) vs |
|||||
R30 | Schulenburg |
Schulenburg 49-33 vs |
|||||
W31 | Taft | Taft |
Schulenburg 72-58 |
||||
Bye | |||||||
T31 | Odem vs |
Premont 55-46 vs |
|||||
R32 | Premont |
Premont 35-33 |
|||||
W29 | Refugio | Refugio | |||||
Bye |